Danes je blagajna odprta od 09:00 do 20:40 (odprto še 05:11, tel: 01 239 22 17).
Viktorijanska 17. Noč grozljivk

Viktorijanska 17. Noč grozljivk

Temačen in misteriozen maraton je minil v znamenju lepotnih standardov viktorijanske dobe in piknika groze. Med ogledi petih filmov pa nas je v iskanje pastorke Duše potegnila nesmrtna mačeha Nadja.

Letošnjo noč groze, gorja in gravža je odprl kultni film Piknik pri Hanging Rocku (Picnic at Hanging Rock, 1975, Peter Weir). Sledili so mu Oblak (Kuraudo, 2024, Kiyoshi Kurosawa), Grda polsestra (Den stygge stesøsteren, 2025, Emilie Blichfeldt), Prisotnost (Presence, 2024, Steven Soderbergh) in Alpha (2025, Julia Ducournau). Film Grda polsestra je zdaj na našem rednem sporedu. Zaradi velikega zanimanja pa bomo filmi Piknik pri Hanging Rocku prikazali še enkrat, in sicer 9. novembra.

Na 17. Noč grozljivk smo Kinodvor odeli v posebno vzdušje. Navdih smo črpali iz filmov Piknik pri Hanging Rocku ter Grda polsestra in s pomočjo vizualne umetnice Olje Grubić pripravili okrasitev v duhu viktorijanske dobe. Za lačne želodce je bila na voljo pogostitev na temo piknika groze. Na sendvičih in krofih Tvojih 5 minut podjetja Don don pa so gomazeli sladki pajki.

Za spremljevalno dogajanje je poskrbela nesmrtna mačeha Nadja (Anja Cepuš Dečman), ki je v igri misterija povabila vse prisotne, da ji pomagajo poiskati pastorko Dušo. Deklica je namreč leta 1900 s piknika groze izginila neznano kam. Nadja pa je dobila namig, da se duh deklice vsako leto 31. oktobra prikazuje v Kinodvoru.

 

Fotografije

Piknik pri Hanging Rocku Picnic at Hanging Rock

Peter Weir

“Kultni Piknik, ki bi ga lahko vrteli na double-billu z Antonionijevo Avanturo, je res čudovito mučna, briljantno nelagodna, neprebojno morbidna grozljivka /…/. Piknik je grozljiv, ker ničesar ne pojasni.” – Marcel Štefančič, jr. 

Grda polsestra Den stygge stesøsteren

Emilie Blichfeldt

»Senzacionalni prvenec Emilie Blichfeldt je lucidna feministična revizija Pepelke, toda tako grozljiva in srhljiva, da bi šlo Disneyju in podobnim pravljičarjem na bruhanje.« – Marcel Štefančič, jr.

Oblak Kuraudo

Kiyoshi Kurosawa

»V Oblaku, ki ga je posnel Kiyoshi Kurosawa, avtor Zdravila (Cure, 1997) in Pulza (Kairo, 2001), se bomo preselili v japonsko divjino čistega kapitalizma.« – Marcel Štefančič, jr.

Prisotnost Presence

Steven Soderbergh

»Prisotnost je tako kot vsi Soderberghovi žanrski filmi žanrski upgrade, žanrski dosežek – višja stopnja žanra ter igriva ekranizacija in lucidna dekonstrukcija Heglove Fenomenologije duha.« – Marcel Štefančič, jr.

Alpha Alpha

Julia Ducournau

»Klinični, intenzivni, nesamoironični body horror, ki pokaže resnico neoliberalnega dictuma, da družba ne obstaja, in ki bo tiste, ki so tetovirani, ne le prestrašil, ampak jih bo navdal z mučnim, strašnim, bolečim nelagodjem.« – Marcel Štefančič, jr.

Kinodvor. E-novice.

Bodite obveščeni! Prijavite se na naše e-novice in prejmite informacije o prihajajočih filmih, dogodkih in festivalih.