Danes je blagajna odprta od 13:30 do 20:30 (odprto še 05:46, tel: 01 239 22 17).
V Kinodvoru od 21. septembra 2013

Navihani Bram Brammetje Baas

Anna van der Heide / Nizozemska / 2012 / 83 min / pripovedovanje v slovenščini, podnapisi, nizozemščina / 6+

Očarljiva zgodba o simpatičnem dečku iz šolskih klopi, za vse novopečene šolarje in njihove starše!

režija Anna van der Heide, scenarij Tamara Bos, animacija Balder Westein, montaža Michiel Reichwein, glasba Fons Merkies, igrajo Coen van Overdam, Roosmarijn van der Hoek, Katja Herbers, Tjebbo Gerritsma, René Groothof, Egbert-Jan Weeber, Isabelle Smit, produkcija Burny Bos, Ruud van der Heyde, distribucija FIVIA - Vojnik

festivali, nagrade Najboljši nizozemski film – Cinekid 2012, Dubaj 2012, Jeugdfilmfestival Antwerp & Brugge 2013, BUFF Malmö 2013, Kristiansand 2013, Zlin 2013

IMDb Uradna stran

DVD filma je na voljo v naši Knjigarnici.

zgodba
Bram je radoveden, bister in neizmerno nemiren. Zanima ga čisto vse, predvsem pa vsemogoči izumi tega sveta in nenavadna imena. Veseli se začetka šole, kjer se bo kot prvošolec lahko naučil veliko novih stvari. Brati in pisati že zna, zato upa, da se bo lahko naučil še kitajščine in egipčanske pisave. Vendar pa njegovo veselje nad šolo hitro splahni, saj se z učiteljem nikakor ne ujameta. Ta v razredu zahteva pozornost, vestno delo in mirno sedenje, česar pa Bram enostavno ne zmore. Težave se kopičijo in v šolo pokličejo starše. Skupaj iščejo načine, kako nemirnega dečka prilagoditi šolskim pravilom in zahtevam. Vse dokler se ne zgodi nesreča in učitelj pristane v bolnišnici z zlomljeno nogo. Na šolo pride novi učitelj, ki s seboj v razred prinese tudi nove načine poučevanja in posluh za drugačnost. Z Bramom uspe navezati stik in dečku se počasi vrača samozavest, skupaj z njo pa motivacija in veselje do šole.

iz prve roke
»Gre za majhno zgodbo, ki se dotakne vseh pomembnejših tem. Bram ima težave s koncentracijo, kar pa v filmu ni nikoli neposredno povedano. Bolj kot ADHD motnjo sva s scenaristko želeli izpostaviti avtentičnost in individualnost. Želiva si, da bi bil film domač vsem otrokom, ki z odklonskim vedenjem izstopajo v razredu. Film pokaže tudi na razliko med pridnostjo v šoli in inteligenco. Bram je pameten deček, svet okoli njega ga zanima, pa je vendar v šoli slab. Učitelj ga ne razume in zato je videti neprilagojen. Ko začne Bram dvomiti vase, stvari uidejo iz rok. Pogosto pozabimo, da odklonsko vedenje vodi tudi do inovacij ter ustvarjalnosti in ni zgolj težavno. Lahko je tudi nekaj lepega, na kar smo ponosni. Prilagodljivost ni vseobsegajoča. In otroci ne ustrezajo statistikam in krivuljam.«
– Anna van der Heide, režiserka

portret avtorice
Anna van der Heide je doslej sodelovala pri televizijskih otroških serijah in filmih, Navihani Bram pa je njen prvi celovečerec. Za svoje delo MISSIEPOO16 je prejela nizozemsko nagrado za najboljši kratki film. Režira tudi gledališke predstave in piše scenarije. Trenutno ustvarja televizijsko serijo o odraščajočih sestrah, Zusjes, ki jo prav tako producira Burny Bos. Poznamo ga kot producenta vrste odličnih filmov za otroke in mlade, med njimi sta tudi Mali volkodlak Dolfi, ki smo ga gledali lani, in Cikcak mulc (kmalu v kinu).

kritike
»Navihani Bram nosi pozitivno sporočilo: prav je, da se trudimo biti boljši in se obenem sprejemati takšne, kot smo. Film je obenem komičen, saj Bram polije vse, kar se politi da, svežino pa mu dajejo tudi nagajivi animirani vložki, ki pokažejo na čudoviti svet Bramove domišljije.«
– Gert Hermans, ECFA journal

»Igralci dodobra razumejo svoje vloge. Predvsem mladi Coen van Overdam v trenutku osvoji naše srce, pa tudi Katja Herbers je resnično očarljiva v vlogi njegove mame Els. Domišljijske poti fanta so odlično prikazane s pomočjo izredno zabavne animacije Balderja Weisteina.
Navihani Bram, ki bo na vaš obraz pričaral širok nasmeh, tu in tam pa povzročil tudi kakšen cmok v grlu, je mojstrsko in s srcem narejen film ter popolna vizualna hrana za vso družino.«
– Monica Meijer, Cinemagazine

»Zelo dragocen film o motnji ADHD. Več kot očitno je, da se je filmska ekipa poglobljeno seznanila s to tematiko in jo ustrezno prikazala. /…/ Ganljiva je nezmožnost razumevanja Bramovih potreb, ki povzroči nove težave, občutke krivde. Takšne težave postavijo odnos med otrokom in starši pred resno preizkušnjo.«
– Sitstill AHDH organizacija, ECFA journal

pogovor o filmu
Predpremierni projekciji filma  je sledil pogovor o vključevanju posameznikov v novo skupino in skupinski dinamiki. Pogovarjali so se: dr. Manca Košir, dr. Alenka Kobolt, dr. Viljem Ščuka in Darja Barborič Vesel, pogovor pa je vodila Barbara Hanuš. Posnetek si lahko ogledate tukaj.

Dodatna gradiva

avtorica Barbara Hanuš


Klub Kinobalon

Postanite član in izkoristite naše ugodnosti! Članstvo v klubu poleg znižane cene vstopnic prinaša številne druge ugodnosti.

Aktualno

Zajeti v izviru – Slovenski otroci Lebensborna Zajeti v izviru – Slovenski otroci Lebensborna

Maja Weiss

petek, 29. 03. 2024 / 16:00 / Mala dvorana

Dokumentarec Maje Weiss pripoveduje zgodbe štirih ukradenih otrok, zadnjih še živečih slovenskih žrtev nacističnega rasnega programa Lebensborn.

Zbudi me Zbudi me

Marko Šantić

petek, 29. 03. 2024 / 18:30 / Dvorana

Nadvse aktualna zgodba o ksenofobiji, kolektivni izgubi spomina in iskanju novih začetkov. Dobitnik petih vesen na zadnjem Festivalu slovenskega filma, tudi za najboljši celovečerec.

Neskončni spomin La memoria infinita

Maite Alberdi

petek, 29. 03. 2024 / 19:30 / Mala dvorana

Srce parajoč in hkrati navdihujoč spomenik neuničljivi moči ljubezni. Film Maite Alberdi (Krt) je nominiran za oskarja v kategoriji najboljši dokumentarec.