Kino je zaradi prenove do vključno 2. avgusta zaprt.

Vseeno mi je, če bomo v zgodovino zapisani kot barbari Îmi este indiferent dacă în istorie vom intra ca barbari

Radu Jude / Romunija, Nemčija, Francija / 2018 / 138 min / romunščina

»Vseeno mi je, če bomo v zgodovino zapisani kot barbari.« S temi besedami, izgovorjenimi v Svetu ministrov poleti leta 1941, se je začelo etnično čiščenje na Vzhodni fronti. Radu Jude (Bravo!) se vrača s še enim provokativnim, pronicljivim in presenetljivo zabavnim izletom v mračno romunsko preteklost. Zmagovalec festivala v Karlovih Varih.

igrajo Ioana Iacob, Alexandru Dabija, Alex Bogdan, distribucija Fivia – Vojnik

festivali, nagrade Karlovi Vari 2018 (najboljši film)

IMDb

Fotografije

kritike
»/…/ spremljamo Mariano Marin, /…/ gledališko režiserko, ki bo na odprti sceni – na ulicah Bukarešte – zrežirala rekonstrukcijo mračnega dogodka iz romunske zgodovine: poboja Judov. Romunska vojska je namreč junija 1941 – kmalu po nemški invaziji na Sovjetsko zvezo – v zahodni Ukrajini, pretežno v Odesi, pobila več kot 100.000 Judov /…/. Mariana najame igralce in statiste, ki naj bi vse skupaj odigrali čim bolj naturalistično, toda ker se javijo tudi Romi, ki hočejo igrati, se pojavi problem – Romuni nočejo igrati skupaj z Romi. Ja, rasistični predsodki preživijo. A to še ni vse: številni statisti se zelo vživijo v vloge fašistov. Ja, ljudje pogrešajo fašizem. Mestni oblastniki, ki ta umetniški projekt financirajo, pa od Mariane terjajo, da predstavo omehča in ublaži, kot da bi hoteli reči: tisto, kar se je zgodilo leta 1941, vendarle ni bilo tako hudo! V nekem smislu to drži: tisto, kar se je zgodilo leta 1941, postaja spet sprejemljivo! Navsezadnje, vračajo se rasistični predsodki, zastraševanje, nacionalizem, ksenofobija, nostalgija po fašizmu in fašizem, ki so leta 1941 ustvarili toksične pogoje, v katerih se je lahko zgodilo, kar se je zgodilo. Film, ki ga je – precej brechtovsko – posnel Radu Jude /…/ se bolj kot s preteklostjo ukvarja s sedanjostjo, ko spet postaja vseeno, če bomo v zgodovino zapisani kot barbari.«
– Marcel Štefančič, jr., Mladina

iz prve roke
»Razmišljanje o naši mračni zgodovini človeka pripravi do tega, da se ozre nazaj z zgroženim pogledom angela zgodovine Walterja Benjamina, katerega ‘obličje je obrnjeno v preteklost. Kjer se pred nami kaže veriga dogodkov, tam vidi on eno samo katastrofo, ki neprestano kopiči ruševine na ruševine in mu jih luča pred noge. Gotovo bi rad zastal, obudil mrtve in razbito zložil skupaj. Toda iz raja veje vihar, ki se je ujel v njegove peruti in je tako močan, da jih ne more več zložiti. Ta vihar ga nezadržno žene v prihodnost, ki ji obrača hrbet, medtem ko kup razvalin pred njim raste v nebo. Ta vihar je tisto, čemur rečemo napredek.’«
– Radu Jude

[odlomek iz knjige Walterja Benjamina O pojmu zgodovine, Izbrani spisi, Ljubljana, 1998, prevedel Fran Jerman]

Klub Kinodvor

Postanite član in izkoristite naše ugodnosti! Članstvo poleg znižane cene vstopnic prinaša številne druge ugodnosti.

Aktualno

Resnična bolečina A Real Pain

Jesse Eisenberg

torek, 15. 07. 2025 / 21:30 / Ljubljanski grad

Film, ki z lahkotnostjo in humorjem raziskuje različne odtenke bolečine – tako osebne kot kolektivne –, je Jesseju Eisenbergu prinesel več nagrad za scenarij, Kieran Culkin pa je poleg kritiške hvale prejel oskarja za najboljšo stransko vlogo.

Film pod zvezdami / Predpremiera

Modrost sreče Wisdom of Happiness

Barbara Miller, Philip Delaquis

sreda, 16. 07. 2025 / 21:30 / Ljubljanski grad

Dalajlama, tibetanski duhovni vodja in dobitnik Nobelove nagrade za mir, ob svoji devetdesetletnici z nami deli brezčasne modrosti o doseganju notranjega miru in sreče ter nam ponuja praktične nasvete za spopadanje z izzivi 21. stoletja. V času, ko okoli nas divjajo vojne in se podnebna kriza poglablja, nam sporoča, da je mogoče zgraditi mirnejši, pravičnejši in srečnejši svet – ključ do njega pa je v naših rokah. Film je produciral Richard Gere.

Kaj ti je deklica Kaj ti je deklica

Urška Djukić

četrtek, 17. 07. 2025 / 21:30 / Ljubljanski grad

Celovečerni prvenec režiserke Urške Djukić (Babičino seksualno življenje) skozi oči sramežljive in občutljive 16-letne Lucije raziskuje moč dekliških glasov, ki skušajo  preglasiti tradicionalne ideje in patriarhalne vzorce. Otvoritveni film tekmovalnega programa Perspektive in dobitnik nagrade FIPRESCI za najboljši prvenec na letošnjem Berlinalu.