Kino je zaradi prenove do vključno 2. avgusta zaprt.

Šparta Sparta

Ulrich Seidl / Avstrija, Nemčija, Francija / 2022 / 99 min / nemščina, romunščina

Ulrich Seidl (Paradiž, Safari) v svojem izjemno kontroverznem zaključnem delu diptiha o naši nezmožnosti pobega pred lastno preteklostjo spremlja Ewalda, moškega srednjih let, brata Richieja Brava iz Riminija, ki na odročnem romunskem podeželju z okoliškimi dečki zapuščeno šolo preuredi v trdnjavo. Toda vaščani kmalu postanejo sumničavi, Ewald pa se je prisiljen soočiti z resnico, ki jo je dolgo zanikal.

režija Ulrich Seidl, scenarij Ulrich Seidl, Veronika Franz, fotografija Wolfgang Thaler, Serafin Spitzer, montaža Mona Willi, zvok Klaus Kellermann, produkcija Ulrich Seidl, Philippe Bober, Michel Merkt, igrajo Georg Friedrich, Florentina Elena Pop, Hans-Michael Rehberg, Marius Ignat, Octavian-Nicolae Cocis, distribucija Demiurg

festivali, nagrade San Sebastián (svetovna premiera); Gijón; Hamburg; Viennale; Ji.hlava; Tokio; Liffe; Talin

IMDb

DVD filma je na voljo v naši Knjigarnici.

iz prve roke
»Značaj in zunanji videz bratov sta bila namenoma zasnovana zelo različno. Richie, boksar in šarmer stare šole, je vase zagledan pop pevec, ki nenehno hrepeni po pozornosti in priznanju. Njegov mlajši brat Ewald pa je introvertiran in zadržan moški, ki mu primanjkuje samozavesti. Sramežljiv je in nedostopen, nikoli ne išče stikov z drugimi in vse poskuša urediti sam. Bratoma je skupno le to, da sta odraščala v istem domu in da ju oblikujejo spomini na skupno mladost. A tudi tu se kmalu pojavijo razlike. Medtem ko Richie svojemu dementnemu očetu ne more odpustiti avtoritarne vzgoje in strogosti, ima Ewald do njega skorajda nežen odnos, ne nazadnje zato, ker čuti očetovo osamljenost in zapuščenost; občutka, ki verjetno tudi njemu samemu nista tuja. Kljub vsem razlikam pa sta zgodbi bratov v filmih Rimini in Šparta vseeno povezani. Čeprav se obupano trudita prevzeti nadzor nad svojim življenjem, obema spodleti in vsakega na svoj način dohiti preteklost. /…/ V svojih delih sem si vedno prizadeval raziskati protislovja med našimi mislimi in dejanji, ki so bistvo človeške narave. Zavedam se, da je moj umetniški pogled na svet in način, kako ga izražam v svojih filmih, v ostrem nasprotju s trenutnim duhom časa, ki zahteva poenostavljen in izključujoč ‘ali-ali’, čeprav ‘in-in’ veliko bolje opisuje človeško izkušnjo. Vsi moji filmi, ves moj umetniški opus je poziv k sočutju do ranjenih in padlih, odrinjenih in izobčenih: namesto da bi jih (moralno) obsojal, zahtevam, da jih obravnavamo kot kompleksna in protislovna človeška bitja.«
– Ulrich Seidl

Klub Kinodvor

Postanite član in izkoristite naše ugodnosti! Članstvo poleg znižane cene vstopnic prinaša številne druge ugodnosti.

Aktualno

Resnična bolečina A Real Pain

Jesse Eisenberg

torek, 15. 07. 2025 / 21:30 / Ljubljanski grad

Film, ki z lahkotnostjo in humorjem raziskuje različne odtenke bolečine – tako osebne kot kolektivne –, je Jesseju Eisenbergu prinesel več nagrad za scenarij, Kieran Culkin pa je poleg kritiške hvale prejel oskarja za najboljšo stransko vlogo.

Film pod zvezdami / Predpremiera

Modrost sreče Wisdom of Happiness

Barbara Miller, Philip Delaquis

sreda, 16. 07. 2025 / 21:30 / Ljubljanski grad

Dalajlama, tibetanski duhovni vodja in dobitnik Nobelove nagrade za mir, ob svoji devetdesetletnici z nami deli brezčasne modrosti o doseganju notranjega miru in sreče ter nam ponuja praktične nasvete za spopadanje z izzivi 21. stoletja. V času, ko okoli nas divjajo vojne in se podnebna kriza poglablja, nam sporoča, da je mogoče zgraditi mirnejši, pravičnejši in srečnejši svet – ključ do njega pa je v naših rokah. Film je produciral Richard Gere.

Kaj ti je deklica Kaj ti je deklica

Urška Djukić

četrtek, 17. 07. 2025 / 21:30 / Ljubljanski grad

Celovečerni prvenec režiserke Urške Djukić (Babičino seksualno življenje) skozi oči sramežljive in občutljive 16-letne Lucije raziskuje moč dekliških glasov, ki skušajo  preglasiti tradicionalne ideje in patriarhalne vzorce. Otvoritveni film tekmovalnega programa Perspektive in dobitnik nagrade FIPRESCI za najboljši prvenec na letošnjem Berlinalu.