Danes je blagajna odprta od 14:20 do 20:30 (odpre se čez 07:43).
od 17. marca 2025

Kino Volta Kino Volta

Martin Turk / Slovenija, Italija / 2024 / 85 min / italijanščina, slovenščina, angleščina

Film Martina Turka (Ne pozabi dihati) ni zgodovinski dokumentarec o nastanku kinematografa, pač pa nostalgično in igrivo obujanje duha ljudi, ki so bili del zgodbe.

režija Martin Turk, scenarij Martin Turk po motivih istoimenskega eseja Draga Jančarja, fotografija Darko Herič, montaža Beppe Leonetti, glasba August Braatz, zvok Julij Zornik, scenografija Elisabetta Ferrandino , kostumografija Polonca Valentinčič, maska Angelina Rusin, produkcija Radovan Mišić (Fabula), soprodukcija Marta Zaccaron (Incipit Film), RTV Slovenija, igrajo Danijel Malalan, Nikla Panizon, Adriano Giraldi, Franko Korošec, Andrea Germani, Francesco Godina, Daniel Grimstone, Rachel Roisin Browne, Paolo Venier, distribucija Fabula

festivali, nagrade Trst (svetovna premiera); SEEfest; Filmski festival Bloomsday (nagrada žirije za najboljši celovečerec); DOKUDOC Maribor; Festival slovenskega filma (nagrada Art kino mreže Slovenije za najboljši film)

Fotografije

zgodba
Leta 1909 so se v Trstu, glavnem pristanišču Avstro-Ogrskega cesarstva, štirje pogumni podjetniki sestali z mladim učiteljem angleščine, Jamesom Joyceom. Ta jim je predlagal, naj vložijo sredstva v odprtje prvega stalnega kinematografa na Irskem: Kina Volta.

iz prve roke
»Jamesa Joycea vsi poznamo, ne poznamo pa tržaških podjetnikov, ki so z njim odprli Kino Volta v Dublinu. To je bilo izhodišče za moj dokumentarec. Želel sem posneti zelo tržaški film, poklon svojemu mestu in ljudem, ki so sodelovali pri tem podvigu.«
– Martin Turk

»Film Kino Volta je zame poseben z več vidikov, najbolj pa zaradi svoje igre s formo. Zaradi mešanja igranega in dokumentarnega formata, kjer igralci in liki iz ‘resničnega’ v ‘fiktivni’ svet prehajajo na videz naključno, prosto in svobodno. Gledalca to sprva morda zmede, ampak ga hkrati posrka v film in nagradi z lastnim doživljanjem in raziskovanjem zgodbe, ki jo fragmentirano sestavlja v svoji glavi. /…/ Na snemanju v Trstu /…/ sem obnemel, navdušen nad 115 let starim svetom, ki se mi je pojavil pred očmi. Za dobro fotografijo je ključnega pomena sam objekt snemanja – torej tisto, kar je pred kamero. Odločitev, iskanje in potrditev tega sodijo med najpomembnejše ustvarjalne postopke direktorja fotografije.«
– Darko Herič, Ekran

kritike
»/…/ toda veseljaški, teatralični bloomsdayski igrokaz, v katerega Martin Turk zavije to metarekonstrukcijo (bolj Umetni raj kot Cinema Paradiso), ni le glorifikacija naivnosti filmskega otroštva, temveč tudi dekonstrukcija otročjosti slovenskega odnosa do filma in ovviamente faliranosti slovenskega filmskega čustvovanja. Še dobro, da so Slovenci nategnili Joyca – je vsaj pozabil na film in se posvetil Uliksu. ZA«
– Marcel Štefančič, jr., Mladina

Premiera filma Kino Volta ob Dnevu svetega Patrika

Na premieri filma Kino Volta se nam je pridružila številna filmska ekipa. Dogodek smo pripravili ob Dnevu svetega Patrika s podporo Veleposlaništva Irske.

Klub Kinodvor

Postanite član in izkoristite naše ugodnosti! Članstvo poleg znižane cene vstopnic prinaša številne druge ugodnosti.

Aktualno

Babičin vnuk Lahn Mah

Pat Boonnitipat

četrtek, 01. 05. 2025 / 15:20 / Dvorana

Mladi tajski režiser pomembna vprašanja o družini, medgeneracijskih vezeh in iskanju sreče zapakira v ganljivo dramedijo, ki je doma porušila vse rekorde gledanosti in prerasla v pravi kulturni fenomen. Pripeljite babico in ne pozabite na robčke!

Dodatna projekcija

Konklave Conclave

Edward Berger

četrtek, 01. 05. 2025 / 18:00 / Dvorana

Po smrti priljubljenega papeža sledi konklave, skrivnostni, starodavni postopek izvolitve novega poglavarja Cerkve, ki se odvija za strogo zapahnjenimi vrati v Vatikanu. Filmska priredba istoimenskega romana Roberta Harrisa iz leta 2016 z zvezdniško zasedbo.

Dahomej Dahomey

Mati Diop

četrtek, 01. 05. 2025 / 18:30 / Mala dvorana

Poetični dokumentarec francosko-senegalske režiserke Mati Diop (Atlantique) daje glas artefaktom, ki se iz izgnanstva v Franciji vračajo v svojo domovino, Benin, ter prisluhne mladim, medtem ko razpravljajo o pomenu tega zgodovinskega dogodka.