Danes je blagajna odprta od 14:30 do 20:30 (odpre se čez 11:19).

Zagrnjena zavesa Pardé

Jafar Panahi, Kamboziya Partovi / Iran / 2013 / 106 min

Novo delo iranskega cineasta, obsojenega na hišni zapor, je meditacija o razmerju med ustvarjalcem, njegovo stvaritvijo in resničnim svetom, s katero Panahi ponovno dokazuje, da svobodnega in ustvarjalnega duha ne more zatreti nobena oblast.

režija Jafar Panahi, Kamboziya Partovi, scenarij Jafar Panahi, fotografija Mohamad Reza Jahanpanah, montaža Jafar Panahi, igrajo Kamboziya Partovi (pisatelj/writer), Maryam Moghadam (Malika), Jafar Panahi (on sam/himself), Hadi Saeedi (Malikin brat/Malika's brother), Azadeh Torabi (Malikina sestra/Malika's sister), Abolghasem Sobhani (Agha Olia)

IMDb

Novo delo iranskega cineasta, obsojenega na hišni zapor, je meditacija o razmerju med ustvarjalcem, njegovo stvaritvijo in resničnim svetom, s katero Panahi ponovno dokazuje, da svobodnega in ustvarjalnega duha ne more zatreti nobena oblast.

V zapuščeno in odmaknjeno hišo na obali kaspijskega morja se zatečeta moški in mlajša ženska. Oba sta na begu: moški zaradi psa, saj islam najboljšega človekovega prijatelja obravnava kot nečisto žival in prepoveduje, da bi si ga lastili, mlada ženska pa zaradi tega, ker se je udeležila nedovoljene zabave, ki je potekala v bližini. Kljub nekakšnemu pajdaštvu v begu pred roko pravice pa eden proti drugemu pogledujeta sumničavo. V daljavi je slišati tako glasove policistov kot tudi pomirjajoče valovanje morja. Nato v hišo nenadoma vstopi še režiser in prej zastrta okna razkrijejo svet zunaj. Resničnost se pokaže v novi luči, tisto, kar je bilo prej resnično, pa se izkaže za domišljeno.

»V Zagrnjeni zavesi so prepletajoči se žanri in zgodbe v zgodbah uporabljeni predvsem za poudarek, zakaj je v cineastovem življenju snemanje, ustvarjanje filmov, tako pomembno: gre za nujo po razkritju resničnega obraza sveta, v katerem živimo.« (Jafar Panahi)

Jafar Panahi
Rojen leta 1960 v kraju Mianeh, Iran. Po študiju se je posveti dokumentarcem, dela kot asistent A. Kiarostamija. S prvim celovečercem, Belim balonom, je v Cannesu osvojil zlato kamero za najboljši prvenec. Je eden najbolj cenjenih iranskih režiserjev na Zahodu, doma pa eden najbolj preganjanih.

Kamboziya Partovi
Rojen leta 1955 v Raštu, Iran. Čeprav je bil njegov Café Transit izbran celo za uradnega iranskega kandidata za oskarja, pa je Partovi uveljavljen predvsem kot scenarist, ki sodeluje s številnimi sodobnimi iranskimi režiserji.

Klub Kinodvor

Postanite član in izkoristite naše ugodnosti! Članstvo poleg znižane cene vstopnic prinaša številne druge ugodnosti.

Aktualno

Robotove sanje Robot Dreams

Pablo Berger

sobota, 27. 04. 2024 / 15:30 / Dvorana

Animirani film, ki brez besed naslika barvito in toplo pripoved o pomenu prijateljstva in njegovi krhkosti. Film je hkrati tudi ljubezensko pismo New Yorku. Nominiranec za oskarja in prejemnik številnih najpomembnejših nagrad za najboljši animirani film leta.

Dunja in princesa iz Alepa Dounia et la princesse d'Alep

Marya Zarif, André Kadi

sobota, 27. 04. 2024 / 17:00 / Mala dvorana

Osupljivo čustveno in vizualno popotovanje v Sirijo skozi pripoved šestletne deklice Dunje. Otroška perspektiva resni temi doda očarljivo mešanico pesmi, dišav in čarobnih moči, hkrati pa vzbuja upanje v moč solidarnosti državljanov sveta.

Radikal Radical

Christopher Zalla

sobota, 27. 04. 2024 / 17:50 / Dvorana

»Na svetu je toliko ljudi, ki nikoli ne dobijo priložnosti. To je zgodba o tem, kaj se zgodi, ko jo dobijo.« Film, posnet po resnični zgodbi o nekonvencionalnem mehiškem učitelju, je prejel nagrado občinstva na festivalu Sundance.