Danes je blagajna odprta od 13:30 do 20:30 (odpre se čez 06:22).
FMF 2014

Festival migrantskega filma 2014: kratki filmi 2 Festival migrantskega filma 2014: kratki filmi 2

razno / 68 min

Vzhodno od Sonca, zahodno od Lune – zgodbe migracij East of the Sun West of the Moon – Tales of migration, Marianna Vas, Italija, 2013, dokumentarni film, 10′, v italijanskem jeziku z angleški podnapisi.

zgodba
Film govori o petih ljudeh z različnih koncev sveta, ki so odraščali v različnih kulturah in poslušali različne zgodbe. Iz delcev njihovih življenjskih zgodb se rodi nova zgodba, ki pripoveduje o pustolovskih popotovanjih, na kakršna so se podali protagonisti, da so prišli tja, kjer živijo zdaj – v Italijo. Tu vsak na svoj poseben način prispeva h kulturi svojega novega doma. Vzhodno od Sonca, zahodno od Lune – zgodbe migracij je bil med finalisti na mednarodnem multimedijskem tekmovanju Migranti v Evropi (Migrants in Europe).

portret avtorice
Marianna Vas je rojena na Madžarskem in je na univerzi ELTE v Budimpešti magistrirala iz estetike. Trenutno študira na Fakulteti za uprizoritvene umetnosti Univerze v Bolonji. Delala je na področju mednarodnega kulturnega menedžmenta na Madžarskem in v tujini, dokumentarne filme pa je začela snemati v Bolonji.

**

(Brez)osebni portret Self(less)-Portrait, Matej Bobrik, Poljska, 2013, dokumentarni film, 45′, v poljskem, japonskem in slovaškem jeziku z angleški podnapisi.

zgodba
Film predstavi osebno stisko ustvarjalca, ki jo je sprožila nenadna smrt njegove matere. Prikazuje trud njegove partnerke, s katero poskuša na novo zgraditi in odkriti ljubezensko vez v času obupa. Film sestavljajo osebne scene, posnete z majhno DV kamero.

portret avtorja
Matej Bobnik je bil rojen leta 1982 v Pragi. Od leta 2006 študira režijo na Filmski šoli v Lodžu. Njegov filmski opus zajema: Self(less)-Portrait ((Brez)osebni portret) (2013), She Said She Loves Me (2007), Akwarium (2008) in Where the Sun Doesn’t Rush (2009).

**

Jaz te spomnim, ti se spominjaš Je te le Rappelle, Tu t’en souviens, Valérie Osouf, Francija, 2013, dokumentarni film, 17′, v francoskem jeziku z angleškimi podnapisi.

zgodba
Življenje gre h koncu. Pričenja se novo stoletje. Nekaj dni pred smrtjo si skuša zelo stara gospa priklicati v spomin svojo preteklost. Alzheimerjeva bolezen ji omogoča, da prikrije in si nanovo izmišlja najbolj boleče plati svojega obstoja. Bolezen je kot nekakšno sito, ki lajša težo življenja.

Iskanje identitete se osredotoča na intimni spomin in kolektivno zgodovino ali, rečeno drugače, luknje v spominu in nacionalno zgodovinopisje. Pričevalkina pozaba odstira resnična čustva onkraj banalnosti izginulih prigod, za zloščeno fasado uradnih arhivov je moč zaslutiti širšo sliko, ki jo lahko razkrije edino čas.

Jaz te spomnim, ti se spominjaš zastavlja brezčasno in univerzalno vprašanje: kaj je človeško življenje?

portret avtorice
Valérie Osouf je francoska ustvarjalka dokumentarnih filmov. Po končanem študiju zgodovine se je preselila v Dakar, kjer je magistrirala iz novinarstva z nalogo o distribuciji afriških filmov v Zahodni Afriki. Hkrati je delala kot radijska napovedovalka in poročevalka, kot zunanja sodelavka pa je pripravljala prispevke tudi za francoske medije. Po vrnitvi v Pariz se je udeležila enoletnega tečaja pisanja scenarijev na filmski akademiji Femis.

V sodelovanju z Gaëlle Le Roy je režirala televizijski dokumentarec Cameroun: autopsie d’une indépendance. Film je prejel nagrado občinstva na mednarodnem festivalu zgodovinskega filma v Pessacu in sprožil nacionalno razpravo v Kamerunu. Zatem se je lotila scenarija za svoj prvi celovečerni igrani film Marie et Djibril (intimno dramo o rasizmu) ter za televizijo razvijala zgodovinski dokumentarni projekt o nemirih v Brixtonu leta 1981. Njen prvi celovečerni dokumentarec L’Identité Nationale (Nacionalna identiteta) (2012) je bil lansko leto prikazan na Festivalu migrantskega filma v Ljubljani.

**

Albatrosi Albatrosse, Michael Kren, Avstrija, 2013, igrani film, 13′, v nemškem jeziku z angleškimi podnapisi.

zgodba

Zdaj že odrasli Leoš se spominja svojega otroštva v komunistični Češkoslovaški v 70. letih, prebega v Avstrijo in prvih vtisov o svojem novem domu, spominja pa se tudi stvari in ljudi, ki jih je moral pustiti za seboj.

To je film o bežnosti in neulovljivosti otroških spominov ter o neizbrisnem pečatu, ki ga le-ti lahko pustijo na življenju posameznika.

portret avtorja
Michael Kren se je rodil leta 1981 na Dunaju, kjer je tudi hodil v šolo in leta 2000 diplomiral. Po enoletnem civilnem služenju vojaškega roka in treh letih študija računalništva na Tehnični univerzi na Dunaju se je lotil študija medijskih tehnologij na Univerzi za uporabne znanosti v St. Pöltnu. Od leta 2007 do 2011 je sodeloval pri režiji in animiral štiri glasbene videe in kratki film, za kar je prejel več mednarodnih nagrad. Leta 2010 je z odliko zaključil magistrski študij in zdaj dela na Dunaju kot samostojni filmski ustvarjalec.
Filmografija: Die Spektakelmaschine/Zoot Woman – We Won’t Break (2007), Zoot Woman – Memory (2009), Deckchair Orange – Crossword (2009), I am Cereals – Galaxy/The Back Room (2011), Loading… (2012), Albatrosse (Albatrosi) (2013).

festivali, nagrade
Golden Wire Award za najboljši študentski projekt Univerze za uporabne znanosti v St. Pöltnu v Avstriji; Trieste International Film Festival 2014; Istanbul International Short Film Festival 2013; Filmz – Festival des deutschen Kinos 2013, Nemčija; Shnit International Short Film Festival 2013, Švica; Cinema Next Filmnacht May 2013, Avstrija.

Klub Kinodvor

Postanite član in izkoristite naše ugodnosti! Članstvo poleg znižane cene vstopnic prinaša številne druge ugodnosti.

Aktualno

Dodatna projekcija

Morilci cvetne lune Killers of the Flower Moon

Martin Scorsese

petek, 29. 03. 2024 / 14:30 / Dvorana

Film Martina Scorseseja je epska kriminalna saga o nizu umorov med pripadniki plemena Osage na začetku dvajsetega stoletja, prikazana skozi nenavadno romanco med belim prišlekom Ernestom Burkhartom in staroselko Mollie Kyle. 

Zajeti v izviru – Slovenski otroci Lebensborna Zajeti v izviru – Slovenski otroci Lebensborna

Maja Weiss

petek, 29. 03. 2024 / 16:00 / Mala dvorana

Dokumentarec Maje Weiss pripoveduje zgodbe štirih ukradenih otrok, zadnjih še živečih slovenskih žrtev nacističnega rasnega programa Lebensborn.

Zbudi me Zbudi me

Marko Šantić

petek, 29. 03. 2024 / 18:30 / Dvorana

Nadvse aktualna zgodba o ksenofobiji, kolektivni izgubi spomina in iskanju novih začetkov. Dobitnik petih vesen na zadnjem Festivalu slovenskega filma, tudi za najboljši celovečerec.