Danes je blagajna odprta od 13:30 do 20:30 (odprto še 04:45, tel: 01 239 22 17).

Veličastno pokopališče Rak ti Khon Kaen

Apichatpong Weerasethakul / Tajska / 2015 / 122 min

Apichatpong Weerasethakul v svojem prepoznavnem, meditativnem slogu razmišlja o času, spominu, zavesti in o različnih oblikah bivanja človeškega uma.

režija Apichatpong Weerasethakul, scenarij Apichatpong Weerasethakul, fotografija Diego García, montaža Lee Chatametikool, igrajo Jenjira Pongpas Widner, Banlop Lomnoi, Jarinpattra Rueangram, Petcharat Chaiburi, Tawatchai Buawat, Sujittraporn Wongsrikeaw, Bhattaratorn Senkraigul, produkcija Apichatpong Weerasethakul, Keith Griffiths, Simon Field, Charles de Meaux, Michael Weber, Hans Geißendörfer

festivali, nagrade Cannes 2015 – Posebni pogled, Jeruzalem 2015, Melbourne 2015

IMDb

Vojake, ki trpijo za skrivnostno spalno boleznijo, premestijo v začasno kliniko v poslopju nekdanje šole. Spominov polna stavba gospodinji in prostovoljki Jenjiri pomeni prostor razodetja, saj mora skrbeti za Itta, postavnega vojaka brez družine. Jen se spoprijatelji tudi s Keng, jasnovidko, ki s svojimi parapsihološkimi sposobnostmi spečim vojakom pomaga komunicirati z okolico. Zdravniki medtem poskušajo lajšati težke sanje vojakov s svetlobno terapijo. Morda celo obstaja povezava med boleznijo in starodavnim mitološkim najdiščem, ki se skriva pod poslopjem. Magija, zdravilstvo, romantika in sanje v tem okolju tvorijo del Jeninega popotovanja v globlje zavedanje o sebi in o svetu okrog nje.

Apichatpong Weerasethakul v svojem prepoznavnem, meditativnem slogu razmišlja o času, spominu, zavesti in o različnih oblikah bivanja človeškega uma.

»Pred tremi leti je bil objavljen članek o bolnišnici na severu, kjer se je pojavila skrivnostna bolezen, zaradi katere je bolnišnica morala v karanteno osamiti štirideset vojakov. Podobo vojakov sem spojil z bolnišnico in šolo v Khon Kaenu. V teh treh letih je politični položaj na Tajskem zašel v slepo ulico (v kateri je pravzaprav vse do danes). Prevzela me je tematika spanja in začel sem si zapisovati svoje sanje. Mislim, da gre za način pobega pred strašnimi razmerami na ulicah.« (Apichatpong Weerasethakul)

Apichatpong Weerasethakul
Rojen leta 1970 v Bangkoku, Tajska. Sprva je snemal kratkometražne filme in videe. Njegovi umetniški projekti in celovečerni filmi so mu prinesli številne nagrade, med njimi tudi v sklopu Poseben pogled v Cannesu leta 2002 za film Blaženo tvoj, nagrado žirije v Cannesu leta 2004 za film Tropska bolezen. Leta 2010 je za film Stric Boonmee se spominja v Cannesu prejel še najvišje priznanje: zlato palmo.

filmografija (izbor)
2002 Sud sanaeha (Blaženo tvoj)
2003 Hua jai ra nong (Dogodivščine jeklene muce)
2004 Sud pralad (Tropska bolezen)
2006 Sang sattawat (Sindromi in stoletje)
2010 Loong Boonmee raleuk chat (Stric Boonmee se spominja)
2012 Mekong Hotel
2015 Rak ti Khon Kaen (Veličastno pokopališče)

Klub Kinodvor

Postanite član in izkoristite naše ugodnosti! Članstvo poleg znižane cene vstopnic prinaša številne druge ugodnosti.

Aktualno

Zajeti v izviru – Slovenski otroci Lebensborna Zajeti v izviru – Slovenski otroci Lebensborna

Maja Weiss

petek, 29. 03. 2024 / 16:00 / Mala dvorana

Dokumentarec Maje Weiss pripoveduje zgodbe štirih ukradenih otrok, zadnjih še živečih slovenskih žrtev nacističnega rasnega programa Lebensborn.

Zbudi me Zbudi me

Marko Šantić

petek, 29. 03. 2024 / 18:30 / Dvorana

Nadvse aktualna zgodba o ksenofobiji, kolektivni izgubi spomina in iskanju novih začetkov. Dobitnik petih vesen na zadnjem Festivalu slovenskega filma, tudi za najboljši celovečerec.

Neskončni spomin La memoria infinita

Maite Alberdi

petek, 29. 03. 2024 / 19:30 / Mala dvorana

Srce parajoč in hkrati navdihujoč spomenik neuničljivi moči ljubezni. Film Maite Alberdi (Krt) je nominiran za oskarja v kategoriji najboljši dokumentarec.