Danes je blagajna odprta od 13:20 do 22:15 (odpre se čez 55 minut).
Festival stripa 2011

Tatsumi Tatsumi

Eric Khoo / 2011 / 96 min / japonščina

V poznih 50-ih letih je Yoshiro Tatsumi utrl pot novemu in prelomnemu žanru japonske stripovske umetnosti, s katerim je gekigo (kot je preimenoval mango) povzdignil na povsem novo raven ustvarjalnega izražanja, posvečeno odrasli tematiki. V animiranem poklonu življenju in delu legendarnega japonskega mangake se pionirjeve klasike, prepletene z odlomki avtorjeve avtobiografije, prvič predstavijo na filmskem platnu.

režija Eric Khoo, scenarij Eric Khoo (po avtobiografiji in stripovskih zgodbah Yoshihira Tatsumija), animacija Phil Mitchell, Rafael Bonifacio, Jebbie Barrios, montaža Taufik Ramadhan, glasba Christopher Khoo, Christine Sham, produkcija Tan Fong Cheng, Phil Mitchell, Freddie Yeo, Eric Khoo, glasovi Tetsuya Bessho, Yoshihiro Tatsumi

festivali, nagrade Svetovna premiera v Cannesu 2011 – sekcija Un Certain Regard. Melbourne 2011.

zgodba
V povojni, okupirani Japonski mladi Tatsumi s svojo obrtjo in veliko strastjo – stripom – preživlja revno družino. Stripe objavlja že od najstniških let, svež zagon in navdih pa mu prinese srečanje z vzornikom, znamenitim animatorjem Osamujem Tezuko. Kljub solidnemu uspehu s stripi se začne Tatsumi kmalu spraševati, zakaj naj bi japonski strip nagovarjal le otroke in produciral samo navihane zgodbice in ljubke risbe. Leta 1957 zasnuje novi žanr alternativnega stripa za odrasle, ki ga poimenuje gekiga (dramatične slike) in s katerim za vselej spremeni podobo mange. S svojimi deli, polnimi realizma in tesnobe, se spoprime z mračno stranjo življenja …  

V poznih 50-ih letih je Yoshihiro Tatsumi utrl pot novemu in prelomnemu žanru japonske stripovske umetnosti, s katerim je gekigo (kot je preimenoval mango) povzdignil na povsem novo raven ustvarjalnega izražanja, posvečeno odrasli tematiki. V animiranem poklonu življenju in delu legendarnega japonskega mangake se pionirjeve klasike, prepletene z odlomki avtorjeve avtobiografije, prvič predstavijo na filmskem platnu.

iz prve roke
»Yoshihiro Tatsumi ni le odličen pripovedovalec zgodb, pač pa je tudi srhljivo prodoren in iskren opazovalec ljubezni, življenja in človeške eksistence. In ta njegova spoznanja so enako presunljiva in pretresljiva še danes. /…/ Zgodbe, ki sem jih uporabil v filmu, pričajo o tem, kako zelo so bila njegova dela namenjena odraslemu občinstvu, za 70-a leta celo na meji spodobnega in sprejemljivega. Bila so daleč od razširjene otroške mange. Te zgodbe so bile takrat izjemno kontroverzne in šokantne. Hkrati pa se je začela pojavljati vse bolj številčna publika alternativnih bralcev, ki so se v njegove zgodbe, pisane v pravem gekiga stilu, naravnost zaljubili. /…/ Rad imam Tatsumijeve like, ker so navadno tako vsakdanji in realistični. V njegovem delu je nekaj zelo temačnega, otožnega in čudovitega. Njegove izvirne zgodbe, ki se človekove eksistence lotevajo na tako unikaten način, preveva tolikšna ustvarjalnost, da postanejo brezčasne.«
– Eric Khoo, režiser in scenarist

portret avtorja
Eric Khoo (rojen leta 1965 v Singapurju) se s svojim prvim animiranim celovečercem, filmom Tatsumi, zopet vrača v Cannes, potem ko je bil tam leta 2008 v tekmovalnem programu predstavljen njegov celovečerni igrani film My Magic. Za režijski prvenec Mee Pok Man (1995) prejme nagrade na festivalih v Fukuoki, Pusanu in Singapurju. Njegov drugi celovečerec, Shier lou (1997), postane prvi singapurski film, izbran v uradno selekcijo festivala v Cannesu. Tretji celovečerni film, Be With Me, je premierno predvajan kot otvoritveni film sekcije Quinzaine des Réalisateurs v Cannesu leta 2005 in prejme vrsto festivalskih nagrad. Khoo deluje tudi kot filmski in televizijski producent ter je prejemnik najvišjega singapurskega priznanja na področju kulture, leta 2008 pa prejme tudi imenovanje francoskega kulturnega ministrstva za viteza reda umetnosti in literature. 

kritike
»V grobem bi lahko rekli, da je razlika med gekigo (dramatične slike) in mango (navihane risbice) enaka razliki med grafičnim romanom in stripovskim albumom. Yoshihiro Tatsumi pa je to gibanje začel leta 1957. To je pravzaprav vse znanje, ki ga gledalec potrebuje, da bi lahko užival v filmu Tatsumi Erica Khooja, animiranem poklonu temu 75-letnemu umetniku. /…/ Vse ostalo opravijo zgodbe. /…/ Bridke, mračne zgodbe o povojni, okupirani Japonski, ki so morale biti svoj čas skrajno radikalne, šokantne pa so še danes.«
– Fionnuala Halligan, Screen Daily

»Fascinanten in globoko ganljiv poklon temačnim, tesnobnim, vendar silovito močnim zgodbam velikega stripovskega avtorja.«
– Maggie Lee, The Hollywood Reporter

Klub Kinodvor

Postanite član in izkoristite naše ugodnosti! Članstvo poleg znižane cene vstopnic prinaša številne druge ugodnosti.

Aktualno

Fant in čaplja Kimitachi wa do ikiru ka

Hayao Miyazaki

petek, 19. 04. 2024 / 14:20 / Dvorana

Veliki Hayao Miyazaki se vrača z globoko osebno, avtobiografsko navdahnjeno fantazijo o življenju, smrti in ustvarjanju. Film, poln dih jemajoče lepote, nagajivega humorja in nežne melanholije, je prejel letošnjega oskarja za najboljši animirani celovečerec.

Na stotine bobrov Hundreds of Beavers

Mike Cheslik

petek, 19. 04. 2024 / 17:00 / Dvorana

Navdihujoč, za počit smešen, na trenutke ponavljajoč, predvsem pa popolnoma ubrisan film. 

Duhovnica Duhovnica

Maja Prettner

petek, 19. 04. 2024 / 18:30 / Mala dvorana

Film spremlja svobodomiselno evangeličansko duhovnico Jano, ki se sooča z življenjsko dilemo, ali naj zapusti duhovniški poklic.