Danes je blagajna odprta od 14:20 do 20:40 (odpre se čez 02:55).

Povej mi zgodbo, Šeherezada Ehky ya Scheherazade

Yousry Nasrallah / Egipt / 2009 / 134 min / arabščina

 

režija Yousry Nasrallah, scenarij Waheed Hamed, fotografija Samir Bahsan, glasba Tamer Karawan, zvok Ahmed Gaber, Ibrahim Al-Dessouky, montaža Mona Rabi, igrajo Mona Zakki, Hassan El Raddad, Mahmoud Hemeida, producent Kamel Abou Ali, produkcija Misr Cinema Company

napovednik, http://pyramidefilms.com/…ERAZADE.html

IMDb

Yousry Nasrallah v svojem sedmem celovečernem filmu skozi zgodbe štirih posameznic izrisuje položaj žensk v šovinistični družbi sodobnega Egipta. Heba je voditeljica televizijske oddaje, ki ne skopari s kritikami na račun podkupljivih državnih oblasti. Njenemu možu Hassanu, uspešnemu novinarju, ponudijo napredovanje na mesto odgovornega urednika vladnega časopisa, vendar le pod pogojem, da Heba preneha z obravnavanjem kočljivih političnih tem. Ko mu ugodi in v oddajo povabi tri ženske, da bi spregovorile o ljubezni, spolnosti in zakonu, se njihove intimne izpovedi izkažejo za vse prej kot nepolitične.
Vsako od treh zgodb Nasrallah upodobi v svojevrstnem vizualnem slogu in jih nato kot vsebinsko zaokrožene dramske celote vpenja v okvirno pripoved o Hebi in njenem rastočem spoznavanju lastne negotovosti in podrejenosti. Kot neposreden komentar seksualnega in političnega zatiranja žensk, ki jim družbeni kodi odrekajo avtonomijo in svobodo, je Povej mi zgodbo, Šeherezada film, ki jasno izraža režiserjevo prepričanje, da posledice nepravičnega in represivnega sistema postanejo zares vidne šele na obnebju tragične človeške izkušnje.
Na vsebinski ravni se Šeherezada navezuje na njegova zgodnejša dela; teme ljubezni in spolnosti je raziskoval že v Sobyan wa banat (1995) in Genenet al asmak (2008).
Z naslovno aluzijo na Tisoč in eno noč Yousry Nasrallah kot politično in družbeno ozaveščen filmski ustvarjalec pripovedovanju zgodb pripisuje življenjski pomen, novodobne Šeherezade pa upodablja kot močne ženske v boju za individualno svobodo in dostojanstvo.

»V vseh mojih filmih me zanima odnos posameznika do poglavitnih zgodovinskih in družbenih vprašanj. Kako nekdo označi samega sebe, ne da bi se dojemal kot žrtev zgodovinskih in družbenih okoliščin. V vsakem mojem filmu je vedno poseben prostor namenjen ženskam. Všeč mi je, kako so se te ženske sposobne iz samega dna ponovno dvigniti kot človeška bitja. Brez sledu kakršnekoli bede.«
– Yousry Nasrallah

Yousry Nasrallah (rojen leta 1952 v Egiptu) na Univerzi v Kairu konča študij ekonomije in političnih ved. Kasneje dela kot filmski kritik in pomočnik režiserja v Bejrutu. Leta 1987 posname svoj prvenec Sarikat Sayfeya, ki ga mnogi štejejo za ključno delo v preporodu egipčanskega nacionalnega filma. Svojo režisersko pot nadaljuje s filmi Marcides (1993), Sobyan wa banat (1995), El Medina (1999), Bab el shams (2004) in Genenet al asmak (2008).

Klub Kinodvor

Postanite član in izkoristite naše ugodnosti! Članstvo poleg znižane cene vstopnic prinaša številne druge ugodnosti.

Aktualno

Fant in čaplja Kimitachi wa do ikiru ka

Hayao Miyazaki

četrtek, 18. 04. 2024 / 15:20 / Dvorana

Veliki Hayao Miyazaki se vrača z globoko osebno, avtobiografsko navdahnjeno fantazijo o življenju, smrti in ustvarjanju. Film, poln dih jemajoče lepote, nagajivega humorja in nežne melanholije, je prejel letošnjega oskarja za najboljši animirani celovečerec.

Radikal Radical

Christopher Zalla

četrtek, 18. 04. 2024 / 20:40 / Dvorana

»Na svetu je toliko ljudi, ki nikoli ne dobijo priložnosti. To je zgodba o tem, kaj se zgodi, ko jo dobijo.« Film, posnet po resnični zgodbi o nekonvencionalnem mehiškem učitelju, je prejel nagrado občinstva na festivalu Sundance.

Na stotine bobrov Hundreds of Beavers

Mike Cheslik

petek, 19. 04. 2024 / 17:00 / Dvorana

Navdihujoč, za počit smešen, na trenutke ponavljajoč, predvsem pa popolnoma ubrisan film.