Kino je zaradi prenove do vključno 2. avgusta zaprt.

Petje v divjini Singing in the Wilderness

Dongnan Chen / Kitajska, ZDA / 2021 / 98 min

Po stoletju skrivanja v gorah zbor po naključju odkrije lokalni minister za propagando in sklene, da bo iz njega naredil nacionalno senzacijo. Idealistična mlada vaščana Ping in Sheng se skupaj z ostalimi člani zbora podata na potovanje, ki bi lahko spremenilo njuno prihodnost, morda pa ju tudi znova povezalo s preteklostjo ...

Fotografije

zgodba
Film se dogaja v odročni gorski vasici na jugozahodu Kitajske. Tam živi ljudstvo Miao, etnična manjšina, ki je med bolečimi selitvami zaradi vojn z večinskimi Hani izgubila skoraj vse, vključno s svojim pisanim jezikom. Toda nečesa jim Hani niso mogli vzeti: pesmi, s katerimi so častili naravo in odganjali zle duhove. S prihodom zahodnih misijonarjev v tridesetih letih dvajsetega stoletja so pesmi prevzele krščansko vsebino; duhovi so začeli izginjati, skupaj z njimi pa tudi tradicija …

iz prve roke
»Vas Xiaoshuijing sem prvič obiskala leta 2014, ko je imel zbor ravno vajo. Vaščani so se z blatnimi rokami in čevlji malo pred tem vrnili s polj. Njihovi glasovi so bili čudoviti, njihovi obrazi pa mirni. Vse življenjske radosti in tegobe so prelili v pesem. Toda kmalu sem spoznala, da se pod navideznim mirom skriva tragična resnica: tisočletno trpljenje ljudstva Miao zaradi vojn s Hani; usoda, ki jo delijo številne manjšine na Kitajskem. Celo ‘Miao’ je uradno ime, ki so jim ga dodelili Kitajci, medtem ko se sami sploh ne spomnijo več, da bi se kdaj imenovali kako drugače.
Ko skušajo Hani ukrasti edino stvar, ki jim je ostala – petje –, in zbor spremeniti v komercialni izdelek, vem, da je zgodbo treba povedati. To je film o dvojni kolonizaciji: Hani so zavzeli njihov dom, zahodni misijonarji so se polastili njihovega spomina, nato pa so spet prišli Hani, da bi si prisvojili še njihovo vero in zemljo. Kdo so bili po vsem tem in kaj je bilo v resnici njihovo? Videli smo že veliko filmov o skupnostih, ki se borijo za svojo dediščino, a to je svež pogled na ljudstvo, ki se niti spominja ne več, kaj mu pripada in kaj bi moralo zahtevati nazaj. /…/
Posnela sem že več dokumentarcev o kitajskih etničnih manjšinah: o muslimanskih Ujgurih iz Xinjianga, ki so prišli v vzhodne metropole kot žeparji; o tem, kako pripadniki budističnega ljudstva Dai niso našli nikogar, ki bi bil v času gospodarskega razcveta pripravljen sedeti v templju, zato so uvozili menihe iz Mjanmara; in zdaj o komercializaciji pevskega zbora ljudstva Miao v gorovju province Yunnan. S temi filmi sem skušala pobegniti pred prevladujočo ideologijo in načinom življenja ter najti svobodo v divjini. Toda nazadnje so se vsi izkazali za isto zgodbo; zgodbo, v kateri odmeva resničnost mojega lastnega življenja.
Po neuspešnih političnih gibanjih v osemdesetih letih je razočaranje nad sistemom kmalu zamenjalo navdušenje nad čudežnim gospodarskim napredkom. Čudež se je zgodil tudi v vasi Xiaoshuijing. Kmetje iz odročnega kraja so se znašli na odru Lincolnovega centra v New Yorku. Bleščeči spektakel uspeha in blaginje nas je vse prevzel, toda v sebi smo čutili nemir; kot bi se prebujali duhovi v vasi Xiaoshuijing.«
– Dongnan Chen

kritike
»Brezobzirno ravnanje z ljudmi, tradicijami in pokrajino, ki ga prikazuje Petje v divjini, je seveda mikrokozmos veliko širšega dogajanja na Kitajskem. [Propagandni minister] skupaj z investitorjem načrtuje, da bo vas spremenil v turistični magnet, ‘zelo eksotično mesto’ – to pa ima predvidljivo nesrečne posledice za vse: prebivalci se izselijo, kmetijstvo in tradicionalne obrti pa hitro zamrejo. Režiserka kar najbolj izkoristi svoj dostop do več pomenljivih pogovorov, ki uradništvo prikažejo v slabi luči. Njen razsvetljujoče iskreni film bo morda naletel na neodobravanje kitajskih oblasti, toda domače in tuje občinstvo bo v njem našlo ganljiv in dragocen zgled varljivo zadržanega političnega dokumentarca.«
– Neil Young, Screen Daily

Klub Kinodvor

Postanite član in izkoristite naše ugodnosti! Članstvo poleg znižane cene vstopnic prinaša številne druge ugodnosti.

Aktualno

Queer Queer

Luca Guadagnino

torek, 22. 07. 2025 / 21:30 / Ljubljanski grad

Daniel Craig kot alter ego Williama S. Burroughsa v čutnem, z romantičnim hrepenenjem in psihedeličnimi drogami prepojenem filmu, ki ga je Luca Guadagnino (Pokliči me po svojem imenu, Izzivalci) posnel po nedokončanem, avtobiografsko navdahnjenem romanu ikoničnega beatnika.

Film pod zvezdami / Predpremiera

Fiume o morte! Fiume o morte!

Igor Bezinović

sreda, 23. 07. 2025 / 21:30 / Ljubljanski grad

Igriva in duhovita rekonstrukcija nenavadne epizode v zgodovini Reke, ko jo je leta 1919 za dobro leto zasedel razvpiti poet in protofašist Gabriele D’Annunzio. Dobitnik glavne nagrade na festivalu v Rotterdamu in nepričakovani hit hrvaških neodvisnih kinematografov. 

Sosednja soba The Room Next Door

Pedro Almodóvar

četrtek, 24. 07. 2025 / 21:30 / Ljubljanski grad

Najnovejši film Pedra Almodóvarja je zgodba o lepoti življenja in neizbežnosti smrti, polna barv, svetlobe in humorja. Tankočutna drama s Tildo Swinton in Julianne Moore v glavnih vlogah je osvojila zlatega leva na zadnjem festivalu v Benetkah.