Danes je blagajna odprta od 15:10 do 20:30 (odpre se čez 05:38).
od 17. oktobra 2012

Oslo, 31. avgusta Oslo, 31. august

Joachim Trier / Norveška / 2011 / 96 min / norveščina

Oslo, 31. avgusta je stilizirana in čustveno silovita drama o človeku, ki na melanholičnem in nostalgičnem postopanju po norveški prestolnici išče razloge za življenje. Drugi celovečerec Joachima Trierja je intimen portret izgubljene generacije in hkrati impresivna urbana elegija.

režija Joachim Trier, scenarij Eskil Vogt in Joachim Trier, svobodno prirejen po romanu Izplamtevanje (Le feu follet) Pierra Drieuja La Rochella, fotografija Jakob Ihre, montaža Olivier Bugge Coutté, produkcija Hans-Jørgen Osnes, Yngve Sæther, Sigve Endresen, igrajo Anders Danielsen Lie, Hans Olav Brenner, Ingrid Olava, Øystein Røger, Tone B. Mostraum, Kjærsti Odden Skjeldal, Johanne Kjellevik Ledang, Petter Width Kristiansen Renate Reinsve, Anders Borchgrevink, distribucija v Sloveniji Demiurg

 

festivali, nagrade Svetovna premiera v sekciji posebni pogled – Cannes 2011. Nagrada norveških filmskih kritikov – Haugesund 2011. Najboljši film in fotografija – Stockholm 2011. Najboljši igralec (Lie) – Pau 2011. Najboljša režija, scenarij, glavni igralec (Lie), stranski igralec (Brenner), fotografija, zvok – festival Kosmorama, Trondheim 2012. Posebna nagrada žirije – Istanbul 2012. Najboljši evropski film – Lecce 2012. Norveški kandidat za tujejezičnega oskarja 2012. Najboljši film – Transilvanija 2012. Velika nagrada žirije in nagrada za najboljšega igralca – Festival Premiers plans, Angers 2012. LIFFe 2011. Toronto 2011. Sundance 2012. Rotterdam 2012. New Directors/New Films 2012. Nagrada Amanda 2012 za najboljšo režijo in montažo.

IMDb

DVD filma je na voljo v naši Knjigarnici.

zgodba
Pred zaključkom programa zdravljenja odvisnikov na podeželju pride Anders v Oslo na razgovor za službo. Poletje se približuje koncu in mesto je polno spominov in skušnjav. Anders tava po ulicah, opazuje neznance in srečuje ljudi, ki so mu bili nekoč blizu. Kljub temu da je star le štiriintrideset let, ima občutek, da se je njegovo življenje že končalo. Prihaja iz dobre družine, je nadarjen in privlačen, a preganjajo ga priložnosti, ki jih je zamudil, in ljudje, ki jih je razočaral … Globoko v noč se duhovi preteklosti v njem bijejo z obetom nove ljubezni in upanjem v novo življenje.

Oslo, 31. avgusta je stilizirana in čustveno silovita drama o človeku, ki na melanholičnem in nostalgičnem postopanju po norveški prestolnici išče razloge za življenje. Drugi celovečerec Joachima Trierja je intimen portret izgubljene generacije in hkrati impresivna urbana elegija.

zanimivosti
Avtorja je pri pisanju scenarija navdihnil kultni roman Izplamtevanje, ki ga je leta 1931 izdal francoski pisatelj Pierre Drieu la Rochelle. Leta 1963 je po njem nastal film Ogenj norosti (Le feu follet) v režiji Louisa Malla. Roman je pri založbi Mladinska knjiga leta 2004 izšel tudi v slovenščini.

iz prve roke
»Vedno se malce razžalostim, ko rečejo, da je tu na Norveškem življenje tako dobro, da nimaš o čem pripovedovati, da nimamo konfliktov. Sploh se ne strinjam. Tudi v življenju srednjega razreda so velike tragedije. /…/ Ko dopolniš trideset let, začneš kmalu opažati, da ima večina tvojih prijateljev družino, otroke, hišo ter račune, ki jih mora plačati. Nenadoma se zaveš, da nisi več dvajset-in-nekaj-letni sanjač, ki gleda v svetlo prihodnost. Prišel je čas, da se sprijazniš s tem, kdo v resnici si. /…/ S koscenaristom Eskilom Vogtom sva se želela osredotočiti na čustveno in skoraj fizično izkušnjo eksistencialne krize. Oslo, 31. avgusta govori o izgubljenosti in tistem specifičnem občutku osamljenosti, ki jo spremlja. /…/ Všeč mi je ideja, da lahko iz nečesa temačnega ustvarimo nekaj lepega. /…/ Mislim, da se tudi v najbolj žalostnih trenutkih v življenju skriva lepota. Življenje ne pomeni samo enega čustva v enem trenutku. Življenje je kaotično. Filmi bi morali to odsevati. Kot režiser si prizadevam ujeti in nadzorovati ta kaos /…/. Oslo, 31. avgusta je tudi zgodba o mestu. /…/ Vedno me je zanimal odnos med spominom in identiteto ter kako se ta povezuje s prostorom. Tisti občutek drugega časa, ki nas prevzame, ko gledamo stare filme in vidimo ulice, avtomobile in stavbe, kakršni so bili včasih … To zbiranje malih trenutkov, ki jih potem lahko vidiš leta kasneje, je moja večna fascinacija nad filmom. Določene kraje v Oslu sem posnel prav zato, da bi ljudje nekoč lahko videli. /…/ Ustvariti igrani film, ki hkrati tudi dokumentira, mi je v zadovoljstvo in zabavo.«
– Joachim Trier, režiser in koscenarist

portret avtorja
Joachim Trier (Kopenhagen, 1974) je odraščal v družini filmskih ustvarjalcev in s super osmičko začel snemati že pri petih letih. Študiral je na European Film College na Danskem ter na Britanski državni filmski in televizijski akademiji (NFTS) v Londonu. Uveljavil se je s kratkimi filmi Pietà (1999), Still (2001) in Procter (2002). Celovečerni prvenec Repriza (Reprise, 2006) mu je prinesel številne nagrade na mednarodnih festivalih. Trenutno pripravlja družinsko dramo v norveško-ameriški koprodukciji, Louder than Bombs.

kritike
»Brezimni eksistencialni strah, ki je poganjal roman in Mallovo filmsko priredbo, v Oslu, 31. avgusta zamenja postmilenijska tesnoba. Film je čudovito izpeljana elegija zapravljeni mladosti in temačnosti dolgega, pogubnega mačka, ki ji sledi; temačnosti, ki jo tu in tam še razsvetlijo bežni utrinki lepote.«
– TIFF, Mednarodni filmski festival v Torontu

 »Izvrstno naslikan portret generacije.«
– Whit Stillman, predsednik žirije filmskega festivala v Stockholmu

 »Trier pripoveduje svojo zgodbo /…/ z občudovanja vrednim formalnim mojstrstvom. Njegov slog je nekje med igrivostjo francoskega novega vala in premišljeno hladnostjo sodobnih severnoevropskih režiserjev, kakršen je avtorjev daljni sorodnik Lars von Trier.«
– Joost Broeren, De Filmkrant

»/…/ popolnoma linearna zgodba, ki prekipeva od napetosti in večpomenskosti.«
– A.O Scott, The New York Times

»Nastop glavnega igralca je hipnotičen /…/ ena najbolj prepričljivih filmskih upodobitev izgubljene duše v dolgem času.«
– Nicolas Rapold, Film Comment

»Film, ki niti za trenutek ne odvrne pogleda od trpečega človeka v svojem središču, vključuje ravno pravo število znamenitosti, da ga lahko štejemo za družbeni portret – mesto kot hiša strahov, ki jo naseljujejo ljubljeni duhovi; varno zatočišče in hkrati najbolj nežna izmed pasti.«
– Adam Nayman, The Globe and Mail

»Konceptualno preprost, a čustveno kompleksen /…/.«
– Linda Barnard, Toronto Star

»Medtem ko se njegov sorodnik Lars loteva konca sveta v Melanholiji, se Joachim Trier osredotoča na intimen portret konca sveta enega samega trideset-in-nekaj-letnika. /…/ Norveški ekvivalent francoskemu novemu valu, prirejen za enaindvajseto stoletje«
– Boyd van Hoeij, Variety

»Inteligentno in prodorno delo /…/, film, ki le postopoma razkrije svoj pomen in implikacije.«
– Peter Bradshaw, The Guardian

»Nostalgija mu ne pomaga, ali bolje rečeno – to, da je nostalgičen, ga ne reši, ampak pogubi. Anders se boji prihodnosti. Prihodnost ni za mrtve. V času zombificirane socialne države in otrdele družbe je vera v ‘nov začetek’ in ‘drugo priložnost’ le še iluzija, le še opij za mase.« ZA+
– Marcel Štefančič jr., Mladina

»Tako nas potek vseh teh srečanj, predvsem pa način, kako Anders opravi z razgovorom za delo, sprva res bega, saj se film začne s predpostavko samoumevnosti želje po vrnitvi v normalo. A to je le posledica Trierjeve domiselne pripovedne strategije, temeljne dvoumnosti, ki jo vzpostavlja njegova režija, mizanscene, ki nam kaže nekaj, a hkrati sugerira tudi nekaj drugega. Spomnimo se le uvodnih prizorov, tistega kolaža svetlih, sončnih podob mesta (urbani karakter zgodbe je tu potenciran do pravega poklona norveški prestolnici), te čudovite urbane kulise, pod katero pa kmalu zaznamo nekaj zloveščega in mračnega.«
– Denis Valič, Pogledi

Klub Kinodvor

Postanite član in izkoristite naše ugodnosti! Članstvo poleg znižane cene vstopnic prinaša številne druge ugodnosti.

Aktualno

Igrišča ne damo! Igrišča ne damo!

Klemen Dvornik

petek, 13. 09. 2024 / 16:10 / Dvorana

Akcijska pustolovščina dvanajstletnih skejterjev, ki morajo rešiti domače igrišče.

Jutri je še en dan C'è ancora domani

Paola Cortellesi

petek, 13. 09. 2024 / 18:00 / Dvorana

Komična drama, navdihnjena z italijanskim neorealizmom, je osvojila srca gledalcev in v domači Italiji po gledanosti prehitela celo Barbie.

Dodatna projekcija

25 let Aerowavesa Aerowaves at 25

Enya Belak

petek, 13. 09. 2024 / 18:30 / Mala dvorana

Dokumentarec se potopi v zgodovino pionirske plesne mreže Aerowaves ter osvetljuje njeno edinstveno vlogo pri razvoju sodobnega evropskega plesa. Film vsebuje arhivske posnetke s festivalov, poglobljene intervjuje z ustanovitelji in umetniki ter čudovito posnete plesne nastope, ustvarjene posebej za film.