Danes je blagajna odprta od 13:30 do 20:30 (odprto še 05:58, tel: 01 239 22 17).
Na rednem sporedu od 25. julija 2011

Občutljivi sin: Projekt Frankenstein Szelíd teremtés - A Frankenstein-terv

Kornél Mundruczó / Madžarska, Nemčija, Avstrija / 2010 / 105 min / madžarščina

Eksistencialistična parabola o odgovornosti stvarnika spričo stvaritve je sodobna adaptacija velike gotske klasike pisateljice Mary Shelley, v kateri znanstvenika in pošast utelesita oče in sin, režiser in naturščik. Premiera v tekmovalnem programu festivala v Cannesu 2010.

režija Kornél Mundruczó, scenarij Yvette Bíró, Kornél Mundruczó, fotografija Mátyás Erdély, montaža Dávid Jancsó, glasba Philipp E. Kümpel, Andreas Moisa, produkcija Viktória Petrányi, Susanne Marian, Philippe Bober, Gabriele Kranzelbinder, Gábor Kovács, igrajo Rudolf Frecska, Lili Monori, Kornél Mundruczó, Kitty Csíkos, Miklós Székely, distribucija v Sloveniji Continental film

festivali, nagrade Svetovna premiera na festivalu v Cannesu 2010 (tekmovalni program). München 2010 (posebna omemba žirije). Sarajevo 2010 (posebna nagrada žirije). Sevilla 2010 (posebna nagrada žirije). Rotterdam 2011.

IMDb

zgodba
Pred leti se je mlademu možu rodil sin, ki ga je oče ob rojstvu zapustil. Zdaj, star sedemnajst let, se Rudi, ki je vsa ta leta preživel v sirotišnici, vrne domov – v želji po ponovni združitvi s staršema, v upanju, da ga bo mati sprejela z ljubeznijo in mu končno razkrila, kdo je njegov oče. A kmalu spozna, da doma ni dobrodošel. Grozljiv zločin spremeni najstnika v morilca na begu in očetu ne preostane drugega, kot da spremlja otroka na neizbežni, kruti poti, v iskanju njune skupne odrešitve.

iz prve roke
»Ne zanimajo me ustaljene forme in magične rešitve. Venomer iščem fragmente resničnega življenja ter nauke, ki jih ti nosijo v sebi. In pogosto jih najdem prav v mitih in arhetipskih zgodbah. /…/ Mislim, da se je pomembno zavedati meja našega obstoja: čeprav je neko bitje moja stvaritev, je hkrati avtonomno življenje, za katerega sem odgovoren. Iz te misli se je porodila ideja, da bo naša »pošast« deček, mlad, sedemnajstletni fant brez preteklosti. Ko smo doumeli globljo razsežnost zgodbe o Frankensteinu, smo nemudoma videli pošast kot zavrženega sina, ki se kot najstnik vrne domov, da bi svetu povedal: ‘Živ sem, tu sem, vrnil sem se.’ Njegova dejanja se porajajo iz nedolžnosti, in naj nekoga poljubi ali ubije, to vedno počne v skladu z zakoni lastnega sveta. To je tiste vrste nedolžnost, ki jo srečamo pri otrocih. Otroci imajo izjemno izostren občutek za pravičnost in potrebo – če jih kdo rani, udarijo nazaj; če nekaj hočejo, ker so lačni, si to vzamejo. Ti vzgibi učinkujejo na nekem zelo preprostem, očitnem nivoju. Kot vsak otrok tudi naš najstnik ne razume razlike med dobrim in zlim. Grozljiva dejanja, ki jih zagreši, izhajajo iz njegove lastne predstave o pravičnosti, iz njegove nedolžnosti. Pošast nikoli ni resnično pošast, to so zgolj naše zrcalne podobe, mi jih ustvarjamo, zanje izbiramo, se zanje odločamo – nato pa jih ožigosamo kot pošasti. Ta misel nas je vodila pri pisanju scenarija in odločili smo se, da jo izrazimo s pomočjo pojma družine, v upanju, da jo bo gledalec tako najlaže razumel, da mu bo blizu. Konec koncev je vsak izmed nas do neke mere zavržen otrok in morilski starš hkrati.«
– Kornél Mundruczó, režiser in koscenarist

portret avtorja
Kornél Mundruczó (rojen leta 1975 na Madžarskem) diplomira na Madžarski akademiji za film in gledališče ter kariero najprej nastopi kot igralec, nato kot režiser, ves čas pa razpet med televizijo, filmom in gledališkim odrom. Za svoj režijski celovečerni prvenec Szép napok prejme prestižno nagrado srebrni leopard na festivalu v Locarnu leta 2002. Njegov drugi igrani celovečerec Ivana (Johanna), filmska opera o življenju Ivane Orleanske, se predstavi v sekciji Un Certain Regard festivala v Cannesu leta 2005, v sekciji Perspektive pa smo ga lahko istega leta videli tudi na ljubljanskem Liffu. Naslednji, Delta, se leta 2008 uvrsti v tekmovalni program festivala v Cannesu, kjer prejme nagrado mednarodnega združenja kritikov FIPRESCI. Že dve leti zatem se v canneski tekmovalni selekciji predstavi tudi Projekt Frankenstein, v katerem avtor prvič odigra eno glavnih vlog v lastnem filmu.

 kritike
»Grozo namesto znanstvenofantastične ‘pošasti’ seje najstnik s kapuco, ki je odrasel v sirotišnici in zdaj v razpadajočem bloku išče svojo mater, medtem ko ima v enem izmed stanovanj neki režiser (igra ga Mundruczó) ravno avdicije za svoj novi film. /…/ Drzna, presunljivo trezna in vizualno osupljiva adaptacija klasike Mary Shelley (za razliko od dosedanjih filmskih priredb, ki imajo vse brez izjeme z izvornim tekstom le malo skupnega) ter tankočutna dramatizacija eksistencialne stiske trpečega protagonista.«
– Neil Young, Jigsaw Lounge

»V središču tega srhljivega tour de force je Rudolfovo brezupno iskanje normalnosti (matere, očeta, žene). Mundruczó v svojem nenavadnem poklonu mojstrovini Merry Shelley na mesto Frankensteinove pošasti postavi osamljenega sedemnajstletnika. V prevpraševanju človekove narave, vzgoje in vlog, ki si jih podelimo, se film poda na pot, ki je bila začrtana že ob otrokovem rojstvu, in ji sledi do njenega logičnega izteka. Gotska grozljivka ni bila še nikoli tako aktualna.«
– Dimitri Eipides, TIFF

»Madžarski režiser Kornél Mundruczó je v tekmovalnem programu 63. festivala v Cannesu premierno predstavil svoje osupljivo, radikalno in ezoterično delo, v katerem se z značilno brezkompromisnostjo in izjemnim vizualnim čutom poglablja v vprašanja medsebojnih razlik in usodnih posledic, ki jih nosi človek, postavljen pred obličje svoje stvaritve.«
– Fabien Lemercier, Cineuropa

»Mundruczó je nedvomno mojster mizanscene.«
– Le Temps

»Zasije z mračno lučjo zadušljive lepote.«
– Le Monde

 

Klub Kinodvor

Postanite član in izkoristite naše ugodnosti! Članstvo poleg znižane cene vstopnic prinaša številne druge ugodnosti.

Aktualno

Dodatna projekcija

Morilci cvetne lune Killers of the Flower Moon

Martin Scorsese

petek, 29. 03. 2024 / 14:30 / Dvorana

Film Martina Scorseseja je epska kriminalna saga o nizu umorov med pripadniki plemena Osage na začetku dvajsetega stoletja, prikazana skozi nenavadno romanco med belim prišlekom Ernestom Burkhartom in staroselko Mollie Kyle. 

Zajeti v izviru – Slovenski otroci Lebensborna Zajeti v izviru – Slovenski otroci Lebensborna

Maja Weiss

petek, 29. 03. 2024 / 16:00 / Mala dvorana

Dokumentarec Maje Weiss pripoveduje zgodbe štirih ukradenih otrok, zadnjih še živečih slovenskih žrtev nacističnega rasnega programa Lebensborn.

Zbudi me Zbudi me

Marko Šantić

petek, 29. 03. 2024 / 18:30 / Dvorana

Nadvse aktualna zgodba o ksenofobiji, kolektivni izgubi spomina in iskanju novih začetkov. Dobitnik petih vesen na zadnjem Festivalu slovenskega filma, tudi za najboljši celovečerec.