Danes je blagajna odprta od 15:20 do 19:00 (odprto še 42 minut, tel: 01 239 22 17).

Hir vi muv hir vi gruv Here We Move Here We Groove

Sergej Kreso / Nizozemska / 2020 / 92 min

Robert Soko ve, da če hočeš preživeti, moraš biti nenehno v gibanju. Kot najstnik je pobegnil iz vojne v Jugoslaviji, postal taksist v Berlinu, nato pa se prelevil v DJ-ja ter z mešanico zahodne glasbe in balkanskih ritmov osvojil evropsko klubsko sceno. V dokumentarcu ga spremljamo pri vrnitvi v njegove rodne kraje, kjer se v iskanju navdiha – novega »zvoka Evrope« – srečuje z begunci iz Sirije in Afganistana.

iz prve roke
»Here We Move Here We Groove je zelo osebna zgodba, ki v marsičem zrcali moje življenje: življenje bosanskega begunca, ki je s pomočjo svoje umetnosti našel dom v novem okolju. Po drugi strani pa nam film prek prikazanih beguncev in njihove glasbe posreduje širšo sliko Evrope.
Zaskrbljenost zaradi naraščajočega nacionalizma in vse glasnejših pozivov, da bi iz Evrope naredili trdnjavo, me je spodbudila k ukrepanju. Ideja, da vprašanje migracij združim z glasbo, mi je omogočila, da temam odvzamem nekaj resnosti in občutljivosti ter s pomočjo humorja ustvarim dobro mešanico. S filmom želim občinstvu pokazati čudovite podobe ljudi, ki se zabavajo ob svoji izrazni glasbi; hkrati pa gledalca spodbuditi k razmišljanju, kaj Evropo razdvaja in ogroža njen obstoj.«
– Sergej Kreso

»Ko je Sergej slišal, da v legendarnem Berlinu živi tip iz Bosne, ki kot DJ s svojimi balkanskimi zabavami povzroča pravo senzacijo, je stopil v stik z mano in mi predstavil idejo za film. /…/ Zanimivo se nama je zdelo prikazati nove migrante skozi oči nekdanjih. /…/ S Sergejem naju povezuje dejstvo, da sva bila oba pogosto ‘na drugi strani’. Ta skupna točka je zagotovo močno oblikovala tudi značaj filma. /…/ Nobeden od naju se nikoli ni mogel zares opredeliti kot ‘eden naših’, kot pripadnik česarkoli. Mislim, da sva bila vedno med tistimi, ki jih ni bilo mogoče uvrstiti. Zato sva oba intuitivno razvila mentaliteto večnega migranta: prototip evropskega potepuha. Ta izkušnja nenehnega ‘sem ter tja’ oblikuje najini življenji še danes.«
– Robert Soko

V sodelovanju s Festivalom migrantskega filma.

ponedeljek, 06. 06. 2022

Poletni večeri s filmi na prostem

S poletnimi večeri prihaja čas filmskih projekcij na prostem. Tudi letos bomo v Kinodvoru sezono filmov na prostem pričeli s Kinodvoriščem, letnim kinom v atriju Slovenskih železnic, s katerim bomo v mestnem kinu na Kolodvorski poskrbeli za poletno vzdušje od 9. junija do 10. julija s projekcijami vsak večer ob 21.30.

Klub Kinodvor

Postanite član in izkoristite naše ugodnosti! Članstvo poleg znižane cene vstopnic prinaša številne druge ugodnosti.

Aktualno

Barry Lyndon Barry Lyndon

Stanley Kubrick

četrtek, 23. 04. 2026 / 19:00 / Dvorana

Film Stanleyja Kubricka, prirejen po klasičnem romanu Williama Makepeacea Thackerayja, je zgodba o vzponu in padcu očarljivega sleparja, lažnivca in družbenega povzpetnika iz 18. stoletja. Dobitnik štirih oskarjev, tudi za najboljšo fotografijo. Ob petdesetletnici filma.

Zadnji viking Den sidste viking

Anders Thomas Jensen

petek, 24. 04. 2026 / 15:30 / Dvorana

Mads Mikkelsen kot John Lennon v krvavi, skandinavsko odštekani črni komediji o dveh bratih, ki se odpravita na pot, da bi našla davno zakopani plen – in spotoma odkrijeta sama sebe. »Chiquitita, you and I know …«

Tiha prijateljica Silent Friend

Ildikó Enyedi

petek, 24. 04. 2026 / 18:00 / Dvorana

Mogočno staro drevo na vrtu nemške univerze. Tri obdobja, tri človeška življenja, trije nerodni, a iskreni poskusi povezovanja: s svetom, naravo in samim seboj. Film Ildikó Enyedi (O telesu in duši).