Danes je blagajna odprta od 15:10 do 20:30 (odpre se čez 03:53).
Na sporedu od 19. novembra do 1. decembra 2013.

Halimina pot Halimin put

Arsen A. Ostojić / Hrvaška, Slovenija / 2012 / 93 min

Hrvaški kandidat za oskarja je pretresljiva drama, ki jo je navdihnila resnična zgodba iz bosanske vojne. Film je prejel nagrado občinstva na puljskem festivalu.

režija Arsen Anton Ostojić, scenarij Feđa Isović, fotografija Slobodan Trninić, producenta Slobodan Trninić in Arsen Anton Ostojić, produkcija Arkadena Zagreb, igrajo Alma Prica, Olga Pakalović, Mijo Jurišić, Mustafa Nadarević, Daria Lorenci Flatz, Miraj Grbić, Izudin Bajrović, Emina Muftić, Sebastian Cavazza, distribucija Studio Arkadena

 

festivali, nagrade Hrvaški kandidat za nagrado oskar. Nagrada občinstva, zlata arena za najboljšo stransko igralko, nagrada mladih filmofilov, posebno priznanje združenja FEDEORA – Pulj. Nagrada občinstva, posebna omemba – Festival vzhodnoevropskega filma, Cottbus. Posebno priznanje žirije – Black Nights, Talin 2012.

IMDb

Halima, muslimanka iz odmaknjene vasi v severni Bosni, išče posmrtne ostanke soproga in sina, ki sta bila ubita v bosanski vojni in pokopana v enem izmed številnih množičnih grobišč. Komisija za pogrešane osebe s pomočjo DNK analize uspe identificirati ostanke njenega moža, sinovih pa nikakor ne najde. Halima mora izslediti svojo nečakinjo, katere ni videla že več kot dvajset let in ki je s sinom skrivnostno povezana. Ko jo najde, začnejo na dan nezadržno vreti grozljivi dogodki iz preteklosti …

Hrvaški kandidat za oskarja je pretresljiva drama, ki jo je navdihnila resnična zgodba iz bosanske vojne. Film je prejel nagrado občinstva na puljskem festivalu.

Scenarij temelji na resnični zgodbi Zahide in Muharema Fazlića iz okolice Prijedora v Bosni, katerih posvojeni sin Emir je bil ubit leta 1992 v srbskem ujetništvu. Zakonca sta potrebovala dvajset let, da sta od sinove biološke matere dobila vzorec krvi za DNK identifikacijo.

»K projektu me je pritegnila predvsem močna čustvena zgodba, /…/ ki si jo je zamislil in jo z nepogrešljivim občutkom za like, pripovedni tok in prepričljive dialoge napisal izvrstni scenarist Feđa Isović. /…/ V prvi vrsti sem želel poudariti čustveni učinek scenarija ter ustvariti žive, prepričljive in prepoznavne like, katerih usodam bi gledalci zlahka sledili. /…/ Želel sem narediti topel, človeški film, film, ki pripoveduje iskreno zgodbo, zgodbo, ki se bo občinstva dotaknila, ki bo prepričljiva, nepretenciozna in ki bo ostala v spominu.«
– Arsen Anton Ostojić, režiser

o avtorju
Arsen Anton Ostojić (1965) je diplomiral na Akademiji dramskih umetnosti v Zagrebu ter magistriral iz režije in produkcije na Univerzi v New Yorku. Pred Halimino potjo sta bila kot hrvaška kandidata za oskarja izbrana že njegova prva celovečerca Čudovita splitska noč (2004) in Nikogaršnji sin (veliki zmagovalec festivala v Pulju leta 2008).

kritike
»Halimina pot nas tolaži s spoznanjem, da ima odpuščanje moč, ki nas lahko reši iz najtežjih in najbolj grozljivih situacij.«
– obrazložitev posebnega priznanja žirije v Talinu

»Edinstvena in stilsko dosledna obravnava delikatne teme verskih in etničnih spopadov na teh prostorih.«
– obrazložitev nagrade FEDEORA v Pulju

»Safija je postavljena pred mučno izbiro med očetom in možem ter med dvema verama in narodoma. Olga Pakalović jo prepričljivo odigra s tesnobo nekoga, ki ne bo nikoli vedel, ali je dobro izbral.«
– obrazložitev nagrade za najboljšo stransko igralko na festivalu v Pulju

»Vrhunska filmska stvaritev, ki ne le vzame dih, ampak ga iztisne iz prsi z vso težo klasične grške tragedije, v kateri čustvenemu naboju med liki neizbežno sledijo cmok v grlu in spontane solze občinstva /…/. Iskren in tragičen filmski sevdah /…/. To ni le film o preizpraševanju identitete, ampak tudi film o ljubezni oziroma žalostni usodi malih ljudi.«
– Mladen Šagovac, Moj Film

Klub Kinodvor

Postanite član in izkoristite naše ugodnosti! Članstvo poleg znižane cene vstopnic prinaša številne druge ugodnosti.

Aktualno

Igrišča ne damo! Igrišča ne damo!

Klemen Dvornik

petek, 13. 09. 2024 / 16:10 / Dvorana

Akcijska pustolovščina dvanajstletnih skejterjev, ki morajo rešiti domače igrišče.

Jutri je še en dan C'è ancora domani

Paola Cortellesi

petek, 13. 09. 2024 / 18:00 / Dvorana

Komična drama, navdihnjena z italijanskim neorealizmom, je osvojila srca gledalcev in v domači Italiji po gledanosti prehitela celo Barbie.

Dodatna projekcija

25 let Aerowavesa Aerowaves at 25

Enya Belak

petek, 13. 09. 2024 / 18:30 / Mala dvorana

Dokumentarec se potopi v zgodovino pionirske plesne mreže Aerowaves ter osvetljuje njeno edinstveno vlogo pri razvoju sodobnega evropskega plesa. Film vsebuje arhivske posnetke s festivalov, poglobljene intervjuje z ustanovitelji in umetniki ter čudovito posnete plesne nastope, ustvarjene posebej za film.