Danes je blagajna odprta od 13:40 do 20:45 (odprto še 05:49, tel: 01 239 22 17).
od 6. novembra 2019

Dober dan za delo Dobar dan za posao

Martin Turk / Bosna in Hercegovina, Slovenija, Turčija / 2018 / 75 min / bosanščina

Bosanski film slovenskega režiserja Martina Turka je po avtorjevih besedah »portret človeka, ki je predober za ta svet«.

režija Martin Turk, scenarij Martin Turk, fotografija Radislav Jovanov - Gonzo, montaža Jurij Moškon, glasba August Adrian Braatz, zvok Igor Čamo, scenografija in kostumografija Emina Kujundžić, maska Lamija Hadžihasanović-Homarac, produkcija Jovan Marjanović, Amra Bakšić - Čamo, Mirsad Purivatra, koprodukcija Ida Weiss, Enes Erbay, igrajo Aleksandar Seksan, Maja Zećo, Senad Alihodžić, Ermin Sijamija, Mladen Nelević, Muhamed Hadžović, Adijan Kulovac, distribucija Bela film

festivali, nagrade Sarajevo (svetovna premiera); Busan; CINEMED, Montpellier; Bosphorus Film Festival; Zagreb; Podgorica; Sofia; FEST Beograd; Festival slovenskega filma (vesna za posebne dosežke); Hamburg

IMDb Uradna stran

Fotografije

zgodba
Armin, ki je že dolgo nezaposlen, se odpravi na razgovor za obetavno službo šolskega hišnika. Na poti naleti na prometno nesrečo, in ko končno prispe do šole, je delovno mesto že oddano. Da bi preskrbel sina in nosečo ženo, se zaposli kot varnostnik v klavnici. Kmalu pa ugotovi, da delavci kradejo. Odloči se, da bo naredil, kar je prav, in krajo prijavi lastniku klavnice …

Bosanski film slovenskega režiserja Martina Turka je po avtorjevih besedah »portret človeka, ki je predober za ta svet«.

iz prve roke
»Delo je glavna življenjska dejavnost. Je vir človekove identitete. Brez njega človek izgubi samospoštovanje, počuti se manjvrednega, nekoristnega, nepotrebnega, odvečnega sebi in svojim bližnjim. Armin potrebuje delo, da enostavno upraviči svoj obstoj ter svojo vlogo moža in očeta, vendar mu na poti do cilja stojijo ljudje, ki imajo delo, a ga ne spoštujejo in živijo po neki drugi, razvrednoteni lestvici moralnih načel. Tragičnost Arminovega lika vidim na eni strani v njegovi moralni drži, ki je pristna in ganljiva, na drugi strani pa ga prav ta na neki način ves čas ovira pri tem, da bi uresničil svoj cilj.«
– Martin Turk

portret avtorja
Martin Turk (rojen leta 1978 v Trstu) je leta 2004 diplomiral iz filmske in televizijske režije na AGRFT v Ljubljani. Leta 2003 je prejel univerzitetno Prešernovo nagrado za diplomski kratki igrani film Izlet (2003), ki je kasneje zaokrožil po festivalih in prejel več mednarodnih nagrad. Za debitantski kratki film Rezina življenja je leta 2006 na Festivalu slovenskega filma v Portorožu prejel vesno za najboljši kratki film, leta 2009 pa za televizijski film Soba 408 še nagrado filmskih kritikov za najboljši srednjemetražec. Njegov kratki film Vsakdan ni vsak dan (2008) je bil izbran v sekcijo Štirinajst dni režiserjev filmskega festivala v Cannesu. Leta 2012 je posnel celovečerni igrani prvenec Nahrani me z besedami. Scenarij zanj je nastajal na pariški rezidenci canskega filmskega festivala, kamor ga je v prestižni izbor dvanajstih mladih filmskih režiserjev izmed več kot štiristo prijavljenih z vsega sveta imenovala žirija pod vodstvom direktorja festivala Gillesa Jacoba. Poleg filma Nahrani me z besedami smo si v Kinodvoru lahko ogledali še režiserjev igrano-dokumentarni Doberdob – Roman upornika (2015) in kratkometražca Dobro unovčeno popoldne (2016) in Nedeljsko jutro (2017).

kritike
»Scenarist in režiser Turk postavi na Arminovo vijugasto pot kopico ovir, vključno s pokvarjenimi avtomobili, izgubljenimi telefoni, šolskimi sestanki, zamujenimi ginekološkimi pregledi noseče žene in skoraj brezupnim pomanjkanjem denarja. A poplava neljubih dogodkov ni nikoli ponavljajoča, privlečena za lase ali pretirana, kar lahko avtorju štejemo v velik plus. Pripoved ima ritem, ki odseva ritem resničnosti – čeprav z več padci kot vzponi. Misel, da je vsakdanje življenje polno razočaranj, morda ni najbolj spodbudna, a hkrati nikoli ni podana kot mračna razsodba – nasprotno: film sporoča, da je ta boj vredno bojevati v imenu ljubezni in družine.«
– Sarah Ward, Screen International

»Film res izvrstno angažira gledalca – pripravi ga do tega, da se vpraša, kaj bi sam storil na Arminovem mestu. Iz varnega zavetja kinodvorane je Armina lahko presojati in kritizirati nekatere njegove odločitve, a Seksanov šarm lik približa občinstvu: bolj kot nekdo, čigar dejanja si zaslužijo hladne očitke, deluje kot prijatelj, ki mu je sreča obrnila hrbet. /…/ Eden od privlačnih vidikov Turkovega filma je njegova univerzalnost. Že res, da je Armin Bosanec, a zgodba bi se lahko dogajala kjerkoli – v katerikoli državi, na katerikoli celini. Med protagonistom in občinstvom ni pregrad in noben trenutek se ne ‘izgubi v prevodu’.«
– Ştefan Dobroiu, Cineuropa

»Zdi se, da dandanes občutno primanjkuje filmov, ki se ukvarjajo z vsakdanjim življenjem in običajnim človekom v Sarajevu – če ne štejemo tistih, ki govorijo o vojni in/ali njenih posledicah. Dober dan za delo kljub mednarodni ekipi, ki jo ima za sabo, odlično predstavi mesto, njegove prebivalce in njihove tegobe.«
– Sanja Struna, View of the Arts

petek, 08. 11. 2019

Foto utrinki s premiere filma Dober dan za delo

Po uvodnem nagovoru in pozdravu režiserja Martina Turka je sledila projekcija predfilma Nedeljsko jutro in filma Dober dan za delo. Po projekciji filma je pogovor z ekipo filma vodil Toni Cahunek.

Klub Kinodvor

Postanite član in izkoristite naše ugodnosti! Članstvo poleg znižane cene vstopnic prinaša številne druge ugodnosti.

Aktualno

Neskončni spomin La memoria infinita

Maite Alberdi

četrtek, 28. 03. 2024 / 17:30 / Mala dvorana

Srce parajoč in hkrati navdihujoč spomenik neuničljivi moči ljubezni. Film Maite Alberdi (Krt) je nominiran za oskarja v kategoriji najboljši dokumentarec.

Zadnjič

Priscilla Priscilla

Sofia Coppola

četrtek, 28. 03. 2024 / 18:20 / Dvorana

Sofia Coppola (Marie Antoinette, Izgubljeno s prevodom) razkriva drugo plat ameriškega mita o kralju rock’n’rolla v nežni, rahločutni zgodbi o dekliškem hrepenenju, odraščanju v pravljici in iskanju lastne življenjske poti. Po knjigi Priscille Presley Elvis and Me.

Zajeti v izviru – Slovenski otroci Lebensborna Zajeti v izviru – Slovenski otroci Lebensborna

Maja Weiss

četrtek, 28. 03. 2024 / 19:50 / Mala dvorana

Dokumentarec Maje Weiss pripoveduje zgodbe štirih ukradenih otrok, zadnjih še živečih slovenskih žrtev nacističnega rasnega programa Lebensborn.