Danes je blagajna odprta od 09:00 do 20:45 (odpre se čez 01:45).
V Kinodvoru 17. in 23. marca 2017.

Odstiranje pogleda z Mirjano Borčić Odstiranje pogleda z Mirjano Borčić

Maja Weiss / Slovenija / 2017 / 52 min / slovenščina

Portretni dokumentarec o pionirki filmske vzgoje, enaindevetdesetletni Mirjani Borčić, filmski pedagoginji in publicistki, ter o začetkih filmske vzgoje in gibanja za filmsko kulturo na Slovenskem.

scenarij in režija Maja Weiss, nastopajo Mirjana Borčić, Dunja Klemenc, Borko Radešček, Tone Rački, Koni Steinbacher, Karpo Godina, Boštjan Vrhovec, Jože Dolmark, Mako Sajko, Marjan Maher, produkcija Zavod Maja Weiss v koprodukciji z RTV SLO in s finančno pomočjo Slovenskega Filmskega Centra

zgodba
Portretni dokumentarec o pionirki filmske vzgoje, enaindevetdesetletni Mirjani Borčić, filmski pedagoginji in publicistki, ter o začetkih filmske vzgoje in gibanja za filmsko kulturo na Slovenskem. V mozaičnem filmu izvemo, kaj je bistvo filmske vzgoje, kaj je filmska vzgoja v šolah, več o prvih filmih kot učnih pripomočkih, filmskih klubih, pomembnosti filmske vzgoje pri otrocih s posebnimi potrebami, in dobimo odgovor, kako je Werner Herzog prišel v Ljubljano.

iz prve roke
»Moje stališče filmske vzgoje je, da gledalec naredi film. Ne režiser. Režiser da samo osnovo, gradivo. Gledalec pa naredi film.«
– Mirjana Borčić

»Dokumentarec o Mirjani naj bi že leta 2007 naredila Nuša Dragan, njena učenka in sodelavka, a ji je to preprečila bolezen, smrt. Pred štirimi leti sem Mirjani predlagala, da se lotiva njenega portreta. Po ogledu filma v montaži je Mirjana dejala, da je to film o filmski vzgoji, ne toliko o njej. Zame Mirjana Borčić je filmska vzgoja. Mene pa je ob ogledu naenkrat prešinilo, da je Mirjana kot znamenita Lotte Eisner, o kateri nam je študentom na AGRFT z občudovanjem pripovedoval profesor Matjaž Klopčič. Dama, filmska kritičarka in zgodovinarka, h kateri so, kot je pravil profesor Klopčič, romali vsi pomembni filmski ustvarjalci in je ključno vplivala na nemški film in filmsko kulturo. Mirjana je slovenska Lotte Eisner, zaljubljena v film.«
– Maja Weiss

 

Klub Kinodvor

Postanite član in izkoristite naše ugodnosti! Članstvo poleg znižane cene vstopnic prinaša številne druge ugodnosti.

Aktualno

Ostrižek Mižek Tiddler

Alex Bain, Andy Martin

sobota, 13. 12. 2025 / 10:00 / Dvorana

Novi animirani film po knjižni predlogi Julie Donaldson in Axela Schefflerja (Zverjasec, Bi se gnetli na tej metli, Polž na potepu na kitovem repu, Zog, Tigrček Taček idr.) je zgodba o pomenu domišljije.

Arco Arco

Ugo Bienvenu

sobota, 13. 12. 2025 / 12:00 / Mala dvorana

Animirana znanstveno-fantastična poslastica.

Belo se pere na devetdeset Belo se pere na devetdeset

Marko Naberšnik

sobota, 13. 12. 2025 / 13:00 / Dvorana

Filmska upodobitev istoimenske knjižne uspešnice Bronje Žakelj, v kateri je pisateljica opisala lastno življenjsko zgodbo. Film, ki nas prestavi v Ljubljano osemdesetih let, je ganljiva, duhovita in navdihujoča pripoved o odraščanju, izgubi in preživetju.