Danes je blagajna odprta od 13:40 do 20:45 (za danes zaprto).
od 19. septembra 2018

Bergman: eno leto, eno življenje Bergman - ett år, ett liv

Jane Magnusson / Švedska / 2018 / 117 min / angleščina, nemščina, švedščina

Režiserka Jane Magnusson (Trespassing Bergman) vzame pod drobnogled leto 1957, eno najbolj plodnih v življenju in ustvarjanju Ingmarja Bergmana, ter skozi arhivske posnetke in številne intervjuje z režiserjevimi sodelavci in sopotniki razgali resničnega moža za mitsko podobo filmskega velikana.

režija Jane Magnusson, fotografija Emil Klang, montaža Hanna Lejonqvist, glasba Jonas Beckman, Lars Kumlin, produkcija Fredrik Heinig, Cecilia Nessen, Mattias Nohrborg, nastopajo Ingmar Bergman, Liv Ullmann, Jane Magnusson (pripovedovalka), Gunnel Lindblom, Lena Endre, Thorsten Flinck, Barbra Streisand, Elliott Gould, Roy Andersson, Lars von Trier, distribucija Demiurg

festivali, nagrade Premiera v sekciji Cannes Classics.

IMDb

DVD filma je na voljo v naši Knjigarnici.

Fotografije

zgodba
V šestletnem obdobju sredi dvajsetega stoletja se je v svetu filma zgodilo nekaj edinstvenega. Suhljati Šved Ingmar Bergman je v svojih poznih tridesetih vstopil v mrzlično obdobje filmske ustvarjalnosti. V letih od 1957 do 1963 je posnel nekaj največjih klasik v zgodovini filma, režiral vrsto gledaliških in radijskih iger ter šest televizijskih filmov. Med svojimi sodobniki ostaja Bergman cineast brez primere.

Režiserka Jane Magnusson (Trespassing Bergman) vzame pod drobnogled leto 1957, eno najbolj plodnih v življenju in ustvarjanju Ingmarja Bergmana, ter skozi arhivske posnetke in številne intervjuje z režiserjevimi sodelavci in sopotniki razgali resničnega moža za mitsko podobo filmskega velikana. Film je bil ob praznovanju stoletnice Bergmanovega rojstva premierno prikazan v prestižni sekciji Cannes Classics.

iz prve roke
»Bergman je živel zelo dolgo življenje in bil izjemno produktiven. Zato je bila moja glavna težava, kako povedati njegovo zgodbo v manj kot dveh urah. Zdelo se je nemogoče. Toda v teku raziskovanja sem nenehno srečevala eno samo letnico: 1957, Bergmanovo najbolj magično in plodno leto. Takrat posname dva celovečerca in še film za televizijo. Sedmi pečat in Divje jagode doživita premieri. Režira štiri velike gledališke igre, ima že šest otrok s štirimi ženskami in celo vrsto afer. Vprašala sem se: zakaj vendar o tem še nihče ni posnel filma? Sklenila sem, da ga bom jaz. In zdaj je končan.«
– Jane Magnusson

»Če vam uspe doseči, da običajni ljudje za trenutek obmolknejo, ko se dvigne zavesa; si po ogledu filma napravijo sendvič, sedejo za kuhinjsko mizo in se pet minut pogovarjajo; če nekoga nenadoma oblije občutek sreče ter med vračanjem domov iz kina v mislih podoživlja prizore filma; če nekdo zajoče, je pretresen, plane v smeh, se počuti bolje ali slabše – če se film človeka na kakršenkoli način dotakne, potem je zagotovo izpolnil svoj namen.«
– Ingmar Bergman

portret avtorice
Jane Magnusson (rojena leta 1968) je švedska novinarka, režiserka in scenaristka. Leta 1992 je diplomirala iz medijskih študij na prestižni Univerzi Brown v ZDA. Za celovečerni režijski prvenec, dokumentarec o novinarju Ebbeju Carlssonu Ebbe – The Movie (2009), je prejela nagrado Guldbagge (švedskega oskarja). Njen kratki film Cupcake (2014) je bil nagrajen na filmskem festivalu v Varšavi in festivalu Black Nights v Talinu. Z Iko Johannesson je posnela televizijski dokumentarec o švedski ikoni eksploatacijskega filma Christina Lindberg: The Original Eyepatch Wearing Butt Kicking Movie Babe (2016). Režiserkin prvi dokumentarni projekt, posvečen življenju in delu Ingmarja Bergmana, je bila televizijska miniserija Bergmans video (2012), zasnovana na intervjujih s številnimi svetovnimi režiserji. Na podlagi serije je nato nastal celovečerni dokumentarec Trespassing Bergman (2013).

kritike
»Filmske režiserje navadno primerjamo z generali; kliše, ki je do neke mere uporaben in točen. Toda v primerjavi z malodane vsakim drugim poklicem je bistvo osebe in dela filmskega režiserja – zlasti če gre za resnega in izjemnega umetnika – v tem, da v istem hipu zaseda ducat vlog. Je politik, učitelj igre, psihiater, finančni menedžer, snemalni tehnik, dramatik, tajni manipulator, diktator in (ko je potrebno) vsem najboljši prijatelj. /…/ V tipičnem dokumentarcu o filmskem režiserju večina tega navadno obleži na tleh montirnice. Toda film Jane Magnusson /…/ je eden najbolj iskrenih in gostobesednih portretov filmskega ustvarjalca, kar jih pomnim. /…/ Bergmana razgali kot tankočutnega in razdražljivega, strastnega in obsedenega, tiranskega in pol norega zvezdnika-genija, kakršen je v resnici bil: moža, ki je bil tako obseden s svojim delom in svojimi obsesivnimi odnosi z ženskami, da se je zdelo, kot bi živel tri življenja hkrati.«
– Owen Gleiberman, Variety

»Na trenutke kritičen, denimo v obravnavi Bergmanovega mladostniškega simpatiziranja z nacizmom ali tiranskega obnašanja v poznih letih, spet drugič povsem uročen spričo vsemogočne legende, ki jo je Bergman sam pomagal kultivirati okoli svoje, hm, persone – Bergman: eno leto, eno življenje je kompleksen in konflikten film o človeku, ki ga najbolje opišeta prav ta dva pridevnika. Skoraj kot bi šlo za zrcalno podobo njegovih mnogih protislovij, je tudi filmska zgradba nekoliko neurejena, a to nič ne zmanjša pomena filma, ki si ga mora ogledati vsak bergmanofil. /…/ Bergman: eno leto, eno življenje nenehno fascinira s svojimi anekdotami, četudi nekatere že poznamo.«
– Boyd van Hoeij, The Hollywood Reporter

»Magnussonova se vrača s filmom Bergman: eno leto, eno življenje, prikazanim v sekciji Cannes Classics, ki priča o dobro pripravljeni režiserki, saj se je snovi lotila v duhu pregovora ‘poznaj svojega sovražnika’. Že v promocijskih intervjujih je gledalca pripravila na ostro in odkrito obravnavo brez olepšav. Rezultat je dobro raziskan film, ki si vzame čas za kritiko. Ki je razkošen, zabaven, pronicljiv, dostojanstven in celo malce – o, groza! – spoštljiv.«
– Jan Lumholdt, Cineuropa

Dva paketa ob dokumentarcu o Helmutu Newtonu

Predvajanje filma Helmut Newton: lepe in poredne na spletnem Kinodvoru spremljata paketa filmov “Lepe in poredne”: Grace Jones, Charlotte Rampling in Catherine Deneuve in Umetnik na delu. Na ogled do 9. junija.

Bergman: eno leto, eno življenje

Režiserka Jane Magnusson v dokumentarcu vzame pod drobnogled leto 1957, eno najbolj plodnih v življenju in ustvarjanju Ingmarja Bergmana, velikega švedskega cineasta. #FilmNaDan

petek, 12. 10. 2018

Evropski art kino dan 2018

V evropskih kinematografih se bo v nedeljo, 14. oktobra, že tretjič odvil Evropski art kino dan. Akciji se skupaj z izbranimi člani Art kino mreže Slovenije pridružuje tudi Kinodvor, na ogled pa bomo ponudili kar 9 filmov.

Bergman 100!

Z vstopnico za film Bergman: eno leto, eno življenje lahko v Kinoteki uveljavljate 50% popust pri nakupu vstopnice v sklopu Retrospektive Bergman 100!

Klub Kinodvor

Postanite član in izkoristite naše ugodnosti! Članstvo poleg znižane cene vstopnic prinaša številne druge ugodnosti.

Aktualno

Dodatna projekcija

Morilci cvetne lune Killers of the Flower Moon

Martin Scorsese

petek, 29. 03. 2024 / 14:30 / Dvorana

Film Martina Scorseseja je epska kriminalna saga o nizu umorov med pripadniki plemena Osage na začetku dvajsetega stoletja, prikazana skozi nenavadno romanco med belim prišlekom Ernestom Burkhartom in staroselko Mollie Kyle. 

Zajeti v izviru – Slovenski otroci Lebensborna Zajeti v izviru – Slovenski otroci Lebensborna

Maja Weiss

petek, 29. 03. 2024 / 16:00 / Mala dvorana

Dokumentarec Maje Weiss pripoveduje zgodbe štirih ukradenih otrok, zadnjih še živečih slovenskih žrtev nacističnega rasnega programa Lebensborn.

Zbudi me Zbudi me

Marko Šantić

petek, 29. 03. 2024 / 18:30 / Dvorana

Nadvse aktualna zgodba o ksenofobiji, kolektivni izgubi spomina in iskanju novih začetkov. Dobitnik petih vesen na zadnjem Festivalu slovenskega filma, tudi za najboljši celovečerec.